Opzoeken brieven voor burgers doet zich het voor ons merkwaardig feit voor dat soms burgers, soms burgers en kooplieden worden genoemd en soms komen er ook nog ingezetenen bij. Voor ons gevoel is dat dubbelop; we weten niet of dat voor de middeleeuwer zinvolle nuan ceringen waren of dat het toen een manier van praten was. Iets dergelijks zien we in die brieven als er staat dat men vrij, veilig en on gehinderd mag doorgaan en passeren. Is het juridisch dichttimmeren? Het lijkt er op dat het gebruik van zulke synoniemen of nuan ceringen toeneemt in de tijd. Een studie van deze stijlfiguur in de loop van de tijd valt ech ter buiten het bestek van dit artikel. Dagvaarten Een bijzonder geval zijn de vrijgeleides in verband met de jaarlijkse Hanzedag, met Pinksteren, in Lübeck. Daarvan zijn er zeven Tafelschikking van de gezanten uit de Hanzesteden tijdens de jaarlijkse Tagung in Lübeck. Zutphen zit aan de rechterzijde, achtste wapen van onderaf, tussen Duisburg en Zwolle. (Stadsarchief Kampen) Alle brieven (scans) en transcripties zijn te vinden op de site van het RAZ. Hier volgt een korte instructie voor wie ze wil raadplegen. 1. Ga naar www.regionaalarchiefzutphen.nl. 2. Typ in het zoekvenster Geleidebrieven. 3. Onder Archieven ziet u zeven resultaten.Voor de transcripties is de procedure iets anders dan voor de scans. Eerst de transcripties; voor de scans ga door bij 10. 4. Voor TRANSCRIPTIES: Klik op het rode sym bool achter een van de drie verwijzingen naar het Oud-archief van de stad Zutphen. 5. Scroll naar boven tot u Bijlagen ziet staan in een grijs veld. Klik daarop. 6. Daaronder verschijnt het woord Bijlagen. Klik daar op. 7. Nu ziet u o.a. 001 Geleidebrieven en paspoor- ten.pdf. 8. Daarin staan alle transcripties; lees de inleiding. 9. In het artikel staat als verwijzing het inventaris nummer/scannummer; het eerste artikel is dus 1805/1. 10. Voor de SCANS.Van de zeven resultaten ziet u er drie van het Oud-archief van de stad Zut- phen, namelijk: A. Geleidebrieven voor afgevaardigden naar Hanzedagen. Als de verwijzing in het artikel begint met 1823 of 1824 moet u hier zijn. Klik dan op het rode symbooltje. B. Geleidebrieven en paspoorten in hoofdzaak aan Zutphense burgers verleend. Als de verwij zing in het artikel begint met 1805, moet u hier zijn. Klik dan op het rode symbooltje. C. Geleidebrieven voor afgevaardigden van de vier hoofdsteden naar de Hanzedag te Lübeck. Deze link gaat naar hetzelfde gebied als die onder A. 11. Na het aanklikken komt u in een scherm waar u kleine afbeeldingen van scans ziet. Voor die afbeeldingen staat 1805, 1823 of 1824. Dat is het eerste getal in de verwijzing. Achter staat het volgnummer van de scan. 12. Verder wijst het zich vanzelf. PLATZORDNUNG DER GESANDTEN AUF DER TAGUNGIN AïïïïsrsTl LÜBECK Zutphen - 2016/3 75

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 11