'Weggegooid geld' Trambrug over het Twentekanaal Han Koolhof Onzin Twenthe-kanalen In 1921 vestigt Rijkswaterstaat aan de Nieuwstad 79 in Zutphen een projectbureau dat voorbereidingen moet treffen voor het realiseren van de Twentekanalen (zie de kadertekst). Maar door overheidsbezuinigingen gaat pas in 1930 de eerste aanbesteding de deur uit: die voor de voorhaven bij Fort De Pol. Over het Twentekanaal komen behalve zo'n twintig verkeersbruggen ook een spoorbrug en een trambrug. Die trambrug is nodig voor het lijntje naar Deventer, dat nog maar enkele jaren daarvoor, in 1926, in gebruik is genomen. Om kosten te besparen besluit men de spoor lijnen naar Deventer en Hengelo tot voorbij de te bouwen brug bij Eefde samen te voegen, en de trambrug pal naast de spoorbrug te leggen. Of eigenlijk: spoorbruggen, want de spoorwegen kiezen voor twee enkelsporige bruggen. De drie bruggen zouden komen te rusten op gemeenschappelijke landhoofden, wat eveneens een kostenbesparing betekent. Het liberale Tweede Kamerlid mr. Anthon Gerrit ^mile ridder van Rappard (1871 1946) - in het dagelijks leven president van de arrondissementsrechtbank in Tiel - vindt die hele trambrug maar onzin, zoals blijkt uit De huizen op de achtergrond ontkomen net aan sloop bij de aanleg van het sluizencomplex in de jaren '30. Maar voor de geplande tweede sluis noordelijk van de huidige moeten ze alsnog het veld ruimen. De werk- treintjes op de ansichtkaart zijn van de aannemer. Op 4 november 1919 komt de wet tot stand die voorziet in de aanleg van de Twenthe- kanalen (meervoud en in die spelling). Het gaat om een kanaal van Zutphen naar En schede, met aftakkingen naar Almelo, Borne en Oldenzaal. En een kanaal dwars door de Graafschap. Die zou net voorbij Almen aftakken van het Twentekanaal en voorbij Doetinchem bij de Duitse grens bij Lobith uitmonden in de Boven-Rijn. Bij elkaar 122 km aan kanalen. Zoals bekend is alleen het Twentekanaal gegraven en de zijtak naar Almelo.

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 9