Louis de Potter (1786-1859), wegbereider van de Belgische afscheiding en lid van het Voorlopig Be wind in Brussel. In de noordelijke Nederlanden was De Potter een van de meest gehate en bespotte personen. Prent naar een tekening van De la Rose, 1830. (Rijksmuseum Amsterdam) schutters uit Didam, Zevenaar en Westervoort slechts 81 opdagen in Zutphen. Er werd fana tiek jacht gemaakt op onderduikers, te meer omdat de dienstweigering hier en daar ge paard ging met opstootjes. Sommigen zagen daarin het werk van provocateurs uit Brabant, waar het ook onrustig was. Doodsbenauwd dat de Belgische opstand naar het noorden zou overslaan stuurden de autoriteiten troe pen om de orde te herstellen en dienstweige raars op te brengen. Huzaren van het 6e Regi ment uit Zutphen werden ingezet in Wisch en Ambt Doetinchem. Zodra de rust was weerge keerd namen schutterseenheden uit Zutphen de opsporingstaken van de militie over. Zo trok een detachement schutters onder kapi tein Umbgrove door Lichtenvoorde en omge ving, terwijl majoor Schimmelpenninck van der Oye met een ander detachement Didam uitkamde. De schutterspatrouilles werden in gekwartierd bij de gezinnen van de dienstwei geraars en hun familie, die zo als straf voor de kosten van de expeditie opdraaiden.5 De vrees voor oproer was groot. Dreiging met langdurige gevangenisstraffen moesten kwalijkgezinden afhouden van het veroorzaken van schadelijke woelingen.6 Toch ontstonden er wrijvingen tussen katholieken en gerefor meerden. De laatsten verdachten de eersten van sympathie met de opstandelingen in het zuiden. Ook in verzamelplaats Zutphen lie pen de gemoederen af en toe hoog op. Een stomdronken schutter die in zijn onnozel heid leve De Potter riep7, werd bijna gelynched en kon maar ternauwernood worden ontzet.8 W.L.V.C. van Rappard beklaagde zich in zijn functie van officier bij de Rechtbank van Eer ste Aanleg alhier, over de laksheid waarmee de plaatselijke politie optrad tegen oproer kraaiers en personen die anderen opstook ten om zich te onttrekken aan hun militie- of schuttersplicht. Hij eiste onmiddellijke arres tatie van dergelijke lieden en dreigde amb tenaren die daarbij in gebreke bleven met sancties.9 Exercitie van de plattelandsschutterij. Tekening van G. Jansink van de Poll, 1830. (Rijksprentenkabinet Amsterdam) ^utphen - 2016/2 37

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 5