In tijden van rust en vreede, wanneer Gij U voor het grootste gedeelte ongestoord met den ak kerbouw bezig houdt, moge de behandeling der wa penen U vreemd zijn, thans, nu de regtvaardigste zaak hare verdedigers tegen muitzucht en verraad te wapen roept, zult ook Gij toonen wat mannen ver mogen die, aan orde en wet getrouw, met een warme vaderlandsliefde bezield zijn! Welaan dan schutters, blijmoedig den togt aanvaard! Hierna marcheerde de troep af naar Zutphen. Samen met het contingent van 51 schutters uit Warnsveld, dat omstreeks dezelfde tijd ar riveerde, vormden de mannen uit Gorssel de 1e compagnie van het 4e bataljon. Het com mando over de compagnie had kapitein J.L. Umbgrove uit Almen. Niet elke schutterplich- tige stond te trappelen om aan 's konings op roep gehoor te geven. De compagnie telde bij afmars dan ook elf remplaganten.3 Willem Anne Schimmelpenninck van der Oye (1800-1872), heer van de beide Pollen en Nijen- beek; was o.a. lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Zutphen. Maar in 1830 voerde hij als majoor de Voorster schutterij aan. Lithografie door F.B. Waanders (naar een origineel van N. Pieneman), ca. 1845 (RKD, Iconografisch Bureau, Den Haag) Twee dagen eerder waren de schutters uit Hattem gearriveerd. Ongeveer tegelijkertijd kwamen ook de schutters uit Twello en Voorst in groepjes binnen. Niet allemaal even gewil lig volgens hun commandant, W.A. Schim melpenninck van der Oye. In een brief gaf hij er het volgende verslag van, waarin ook iets doorklinkt van de hectiek die er in de stad heerste: omdat wij met 2700 man mobiele schutterij te Zutphen liggen, waarvan er mij ruim 900 - en wel 158 uit het zoogenaamd oproerige Zevena,er en Didam - zijn toevertrouwd. Van 80 onzer officieren hebben er zes als zoodanig gedient, gij begrijpt dus dat ik in allen opzigte een goed voorbeeld moet ge ven, om er iets goeds van te maken. Onze kollonell Veere is een zeer hübsch en geschikt mensch. De eer ste zwarigheid was het verlaten der gemeenten, 's Avonds te voren verzocht de burgemeester mij om 11 uur per expresse om toch te Twello te komen vermits de 190 man van Voorst meestal in kroegen afspraken van niet te willen gaan. Ik reed er des morgens henen, en ofschoon eenige vrouwen wat le ven maakten en eenige mans dronken waren, had ik niet de minste onaangenaamheid. Ik sprak en dronk met hen, en lokte ze met troepjes de gemeente uit, telkens terug rijdende om er nog wat te halen. Zij zongen lang leefde koning, lang leven wij, lang leefSchimmelpenninck met zijn schutterij. Een hart woord of vloek en ik ben zeker dat zij geweld hadden gebruikt om te blijven. Wij kwamen zingende en met een vaandel aan een stok de stad binnen. Sedert is het onbegrijpelijk wat zij zich beginnen te vormen. Maar het is verkeerd, dat er getrouwden mede moe ten, en bijna niets rede tot vrijstelling geeft; dat 1/8 bederft het corps en maakt de ingezetenen te onvre- de.[. ].4 Leve De Potter! Veel schutters weigerden aan de oproep gehoor te geven. Sommigen vluchtten de grens over naar Pruisen of Hannover, ande ren doken onder. Zo kwamen er van de 158 36 ^utphen - 2016/2

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 4