Op weg naar het slagveld Gelderse plattelandsschutters in Zutphen (1830/1831) Rob Kammelar Toen de Belgische opstand in augustus 1830 aan betekenis won, raakte het leger van het Verenigd Koninkrijk der Nederlanden door massale desertie uit de zuidelijke garnizoe nen ernstig verzwakt. Om de opstand te kunnen onderdrukken moest de krijgsmacht snel weer op sterkte gebracht worden. Daartoe werd in het hele land de eerste ban van de schutterij gemobiliseerd. In een vorig artikel werd verteld onder welke omstandighe den de dienstdoende schutterij van Zutphen mobiliseerde. Het volgende verhaal vertelt van de problemen die zich in Zutphen voordeden doordat onze stad was aangewezen als centrale verzamelplaats voor de gemobiliseerde plattelandsschutters uit het Gelderse Noorderkwartier. Ook wordt kort ingegaan op de rol van de Gelderse schutterijen tijdens de Tiendaagse Veldtocht. Verzamelplaats Zutphen Op 2 november 1830 vertrok de keurcompag- nie van de gemobiliseerde stedelijke schutte rij van Zutphen naar haar mobilisatiebestem ming Grave.1 Maar daarmee keerde de rust in Zutphen allerminst terug. Onze stad was namelijk aangewezen als centrale verzamel plaats voor de gemobiliseerde rustende schut terijen uit het Noorderkwartier van Gelder land. Hier werden de opgekomen schutters geformeerd tot compagnieën, die vervolgens tot drie bataljons, van zes compagnieën elk, werden samengevoegd.2 De sterkte van deze drie bataljons samen bedroeg ongeveer 2700 man. Al deze mannen moesten voor kortere of langere tijd in Zutphen worden onderge bracht en gevoed. Van de ene op de andere dag moesten boe ren hun vee en hun akkers in de steek laten, handwerkers en handelaars hun broodwin ning staken. Gorssel had 70 schutters op de been gebracht, inclusief 8 mannen uit Dorth. Op 15 november 1830 verzamelden ze zich bij Huize Wolzak in Eefde. Daar werden ze toegesproken door Gorssels kersverse burge- meester J.A. de Vuller, die als oud-officier bij de dienstdoende schutterij van Zutphen zich meteen na 's konings oproep als vrijwilliger had gemeld. Hij kreeg echter geen toestem ming zijn burgemeesterspost te verlaten. Johan Anthon de Vuller (1799-1883) was in 1830 net burgemeester van Gorssel geworden, toen hij de gemobiliseerde schutters uit zijn gemeente uitgeleide moest doen. (Regionaal Archief Zutphen) Zutphen - 2016/2 35

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 3