Oude librije in ere hersteld verhoogd dat zij in een goede verhouding is gekomen tot de verbrede marktgordel. Bij de inkijk in de Turfstraat ziet men de ge vel van bakker Kelderman met fraaie oude an kers, de mooie hoge kap van horlogier Wen- tink en die van café De Boerderij. De kijk uit de Korte Beukerstraat op de Broederenkerk en de fraaie panden aan weerszijden van de toegang tot het voormalige klooster is boei end. Maar bovenal is de beslotenheid en het verrassende verloop van het stratenplan het bindend element. Die beslotenheid is door de doorbraak Oost-West via het verbrede Rijken- hage duidelijk tenietgedaan evenals op het Hagenoortplein. De Paardenwal is geen gelukkige bladzijde in het stedenbouwkundig geschiedboek van Zutphen. Het is te hopen dat men er lering uit trekt in verband met de plannen voor de Boompjeswal. Van de Beukerstraat af geniet men van een aardig inkijkje in het Oudewand en Armenhage. Voor de restauratie van het hoekpand tussen die twee wordt het wel tijd! Evenals voor het afgesloten Armenhage met de beide vestingtorentjes. 18 juni 1966 De librije van de Walburgkerk is oud, maar er is nog een oudere plek: een sfeer vol vertrekje boven de consistoriekamer met als opgang een smalle wenteltrap. Het deed de laatste jaren dienst als rommelhok. Maar nu is de oude Librije in ere hersteld, dankzij een ini tiatief van de heer H.W. Feith. Het idee om de oude librije eens gron dig onder handen te nemen kwam bij de heer Feith al op in de oorlogsjaren, toen hij als brandweerman luchtbeschermings dienst moest doen in de kerk. 'Als ik ooit nog eens de kans krijg, begin ik er aan', beloofde hij zichzelf toen. De kans kwam zes weken geleden en reeds nu is de opknapbeurt praktisch voltooid. Meen niet dat er half werk is gedaan, want dat is niets voor de heer Feith. Vrachten vuil en rommel sjouwde hij via het wenteltrapje naar beneden. Gewelf en wanden werden door hem eigenhandig gewit. Ook werd de plavui- zenvloer teruggebracht in zijn oude luisterrij ke staat. Onder veel stof en vuil kwam een ju weel van een kloostertafel vandaan, die in de was werd gezet en later glimmend geborsteld, zodat het door de glas-in-loodramen binnen dringende licht er zich weer in spiegelen kan. Maar wat is een librije zonder boeken? Geen nood, die kwamen er ook. Uit de kluis werden de mooiste en kostbaarste banden op gediept, afgestoft en te pronk gezet. Op de boekenkasten pronken nu gipsafgietsels van de heiligenfiguren uit de grote librije en in een fraai gerestaureerde nis plaatste de heer Feith het grote gipsafgietsel van Ik ben de weg, de waarheid en het leven. 'Vroeger was deze oude librije van buitenaf bereikbaar,' aldus de heer Feith. 'kijkt u maar; daar achter die kast heeft de deur gezeten. U ziet de scharnierpennen nog waaraan hij was opgehangen'. De in ere herstelde oude- of bovenlibrije. (Stedelijk Museum Zutphen) (De rubriek 'Zutphen vijftig jaar geleden' bestaat uit veelal ingekorte artikelen die destijds in de Zutphensche Courant hebben gestaan.) ^utphen - 2016/2 59

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 27