Wandeling door oud-Zutphen Devaluatie De gewraakte benzinepomp op het Hagepoortplein. (Stedelijk Museum Zutphen) De voorzitter van het college van regen ten, de heer P.L.J. Dullaert, stelde dat dit benzinestation wel op deze plaats zal wor den gehandhaafd: 'De enige mogelijkheid om ontsiering van de monumenten zo veel mogelijk tegen te gaan is een andere verlich ting en beplanting als camouflage.' Het vori ge jaar heeft het Wijnhuisfonds daartoe een voorstel aan het gemeentebestuur gedaan. Voornoemde donateur informeerde verder of het Wijnhuisfonds iets zou kunnen doen aan het verdwijnen van de kleine huisjes op de hoek van de Laarstraat en de Boom- pjeswal. Volgens de voorzitter zijn zij onbe woonbaar verklaard en zullen zij dus verdwij nen. De heer Dullaert had zich laten vertellen dat hier een warenhuis zou komen. 'Wij willen er wel voor zorgen dat de afschei ding tussen de oude stad en de Spittaalstad behouden blijft in het stadsbeeld. Destijds is de gracht gedicht. De groenstrook ter plaatse loopt nu in gevaar in verband met plannen tot het scheppen van parkeerruimte.' 14 juni 1966 Na de thee tijdens de jaar vergadering van donateurs van de Stichting Wijnhuisfonds namen de heren J. Stapper en H.P.R. Rosenberg, respectievelijk architect en kunsthistoricus bij de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg, de leiding bij een wandeling door het oude stadsdeel, waarbij tal van aspec ten de revue passeerden. an de Martinetsingel bieden de hoge gebouwen van Dat Bolwerck, de Proost dij en de kerk een zeldzame aanblik. Op de voorgrond de vestingmuur en de tuinen op de plaats van de vestinggracht. Tussen het politiebureau en de brandewijnstokerij is de functie van de vestingmuur nog sprekend door opeenhoping van gebouwen binnen de verdedigingsgordel. Indien de Dekanije een nieuwe bestemming krijgt, kunnen de te gro te ramen van de verdieping wellicht herzien worden. In het stadsbeeld van Zutphen speelt be slotenheid de belangrijkste rol. In Zutphen is dat opvallender dan in welke andere stad van Nederland dan ook. Deze beslotenheid vindt men bij de voormalige Vispoort, waar de fraaie panden 's-Gravenhof 22 e.v. de af sluiting van het plein vormen. Ook de nieuwe secretarie verdient alle lof. Zij is fraai en sta tig, in die mate dat men haar niet herkent als dienstgebouw van het stadhuis en dat zij de charme mist van de 'harmonische eenheid uit verscheidenheid' van haar voorganger met de prachtige kastanjeboom. Kloeker beplanting kan hierin verbetering brengen. Het pleintje aan de Raadhuissteeg met de fraaie ahornen heeft veel charme, maar is sterk gedevalueerd. Wanneer het driehoekige bouwblok tussen Raadhuisstraat, Raadhuis- steeg en Rode Torenstraat - in overeenstem ming met het ontwerp van een structuurplan voor Zutphen - plaats zal maken voor een plantsoentje, zal de omgeving weer aantrek kelijker kunnen worden en revalueren, mits dit plantsoentje geen parkeerplaats wordt... Tegen het dempen van grachten wordt fel gevochten door Heemschut e.a. Dit dempen is al een oud bedrijf en de Markt van Zutphen is er een voorbeeld van. Het schaadt niet meer, want sedertdien is de bebouwing aan weerszijden compleet vernieuwd en zozeer 58 2utphen - 2016/2

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 26