Bibliotheek terug in Dat Bolwerck Grotere studiezaal dat er in elke tijd van hetjaar gepoot kan wor den. De buis heeft trouwens nóg een uiter mate nuttige functie. Hij dient als een soort van monorail voor transportplateaus, waarop de kisten komkommers op nylon rollers naar het brede middenpad van het warenhuis wor den vervoerd. Daar staat dan de motorcarrier klaar om de oogst naar buiten te rijden. Alles in het semi-automatische bedrijf van Heuterman is er op gericht dat er zo weinig mogelijk (ook in de tuinbouw dure en schaar se) mankracht nodig is. Zelfs het openen en sluiten van de warenhuisramen is er een kwestie van een simpele druk op een knop, die desgewenst meteen de ventilator in- of uitschakelt. De komkommers in deze hyper moderne tuinderij worden geteeld op stroba len, waarin - met veel water - tal van (kunst) mestsoorten worden geïmpregneerd. En als de komkommerteelt straks afgelopen is? 'Och,' zegt Heuterman, 'misschien sla, maar mogelijk ook niks. Want de grond moet weer tijdig gestoomd worden voor de volgen de komkommercampagne.' De stoom voor deze zuivering (van parasieten) wordt weer geleverd door de kolossale oliestookinstalla- tie van de tuinderij. 22 april 1966 De openbare bibliotheek is weer teruggekeerd in Dat Bolwerck aan de Zaadmarkt na een grondige restauratie van dit historische pand. De accommodatie is door deze verbouwing aanmerkelijk verbeterd. Maandagmiddag bij de officiële opening, die om half vijf plaatsvindt, kunnen de genodig den zich ervan overtuigen dat de Zutphense openbare bibliotheek zich kan meten met wat er in wijde omgeving aan dergelijke boekerijen wordt gevonden, 's Avonds - van zeven tot acht uur - kunnen de Zutphenaren kennis nemen van de veranderingen en verbeteringen. De indeling van de bibliotheek is aan zienlijk gewijzigd. De studiezaal werd ondergebracht in de ruimte aan de voorzijde, waar voorheen de jeugdbibliotheek was geves tigd. Degenen die van deze zaal gebruik wil len maken, vinden hier lessenaartjes met tijd schriften - aan een van de wanden - en een naslagbibliotheek. Er is plaats voor tachtig tijdschriften en achthonderd naslagwerken. Het nieuwe meubilair past uitstekend in deze ruimte. Een nieuwigheid is nog dat dag- en weekbladen in een zich in een van de tafels bevindende gleuf worden geplaatst. De bezoekers van de studiezaal zullen het on getwijfeld zeer gezellig vinden in de nieuwe omgeving. Ook al doordat zij een blik kun nen werpen op de Zaadmarkt. De nieuwe studiezaal is groter dan de ruimte achter in het gebouw die voorheen als zodanig dienst deed. Deze had een oppervlakte van 41 m2; thans bedraagt de grootte 72 m2. De vroegere studiezaal en een daarnaast gelegen vertrek zijn tot één ruimte gemaakt en hier is de jeugdbibliotheek ondergebracht. Deze heeft De vernieuwde openbare bibliotheek. (Stedelijk Museum Zutphen) ^utphen - 2016/2 55

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 23