Zutphen vijftig jaar geleden: 1966 (2) Theo Hebing Tuinder Heuterman sticht 'komkommerfabriek' Komkommercampagne Vijfde buis 13 april 1966 Tuinder Klaas Heuterman heeft tweede paasdag dag grotendeels doorge bracht in zijn nieuwe 'komkommerfabriek' aan de Voorster Overmarsweg in de Hoven. Voor hem geen paasdiner in een restaurant, maar even gauw een paar boterhammetjes in de so ber ingerichte kantine van het hypermoderne tuinbouwbedrijf. Want een paar van zijn jon gens waren weg en het komkommers snijden kon niet wachten. Nee, er is niet veel uitgekomen van de sombere voorspelling in een aantal dagbladen. Toen medio januari BB-eenheden te hulp werden geroepen in de strijd tegen de wateroverlast, schreven zij dat het Zutphense tuinbouwgebied dit jaar stellig niet of nau welijks aan oogsten toe zou komen. Er reden inmiddels echter al weer vele tientallen auto's met kasproducten uit de Hoven naar de vei lingen. Uit de warenhuizen van tuinder Heu- terman kwamen reeds op 21 maart de eerste komkommers. En had het met het weer een beetje meegezeten, dan was dat nog enkele weken eerder gebeurd. In dit halfautomatische bedrijf is de komkom mercampagne nog in volle gang. Van de circa vierduizend planten werden reeds zo'n der tigduizend mooie groene 'cucumissen' ge sneden. Maar voordat de hoog opgeschoten klimplanten uit hun 3.200 vierkante meter (vloeroppervlak) grote glazen huis worden gezet, zullen ze minstens vijf keer zoveel kom kommers hebben geproduceerd. Het woonhuis met daarachter de kwekerij van Klaas Heuterman in de Hoven. (Stedelijk Museum Zutphen) Tuinder Heuterman, die al heel wat jaartjes een glastuinbouwbedrijf exploiteert aan de Hoveniersweg, stichtte zijn 'komkommerfa briek' vorig jaar. Fabriek is bepaald geen mis plaatste aanduiding, want er wordt hier - mits een aantal knoppen en andere schakelaars juist wordt 'bespeeld' - maar heel weinig aan het toeval en de natuur overgelaten. De voor de komkommerteelt gewenste subtropische temperatuur wordt op de graad af geleverd door een kolossale oliestookin- stallatie. Met deze kostbare installatie kan de tuinder tevens op elk gewenst moment en in welk warenhuisgedeelte ook een regentje op de komkommerplanten laten neerdalen, dat nog vele malen zachter is dan onze befaam de meiregen. De 'oliekachel' van de fabriek heeft zó'n grote overcapaciteit dat de tuinder er een tweemaal zo grote warenhuisruimte mee kan bedienen. Heel belangrijk is de zogeheten vijfde buis. Deze verwarmingspijp, die hoog tussen de rijen komkommerplanten door loopt, maakt 54 ^utphen - 2016/2

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 22