Gerhardt Kreynck In 1642 wordt Gerhardt Kreynck (*1612) opgenomen in de vroedschap. Zijn familie maakt dan al driehonderd jaar deel uit van de regeringselite van Zutphen. De Kreyncks leven van grootgrondbezit en de wijnhandel. Gerhardt blijkt een bestuurlijke duizendpoot. Hij is stadstimmermeester - zeg maar direc teur openbare werken - en stadspolicymees- ter. In die laatste functie is hij verantwoorde lijk voor de openbare orde. Daarnaast is hij provisor van het Bornhof en het Gasthuis. De stad stuurt hem regelmatig op pad als afge vaardigde en onderhandelaar. Zo is hij gede puteerde bij de Staten Generaal in Den Haag en bewindvoerder van de Verenigde Oost-In dische Compagnie. Gerhardt Kreynck geeft blijk van politieke lenigheid. Als in 1672 het leger van Lodewijk xiv voor de stad verschijnt, ondertekent hij samen met Adriaen Valck de acte van overga ve, die Lodewijks broer Philippe van Orléans hen voorlegt. Tijdens de Franse bezetting blijft Kreynck aan als stadsbestuurder. Na het vertrek van de Fransen bevestigt stadhouder Willem iii hem opnieuw in zijn functie. In 1676 wordt hij zelfs burgemeester. Dat blijft hij tot zijn dood. Kreyncks talenten als onderhandelaar blij ken echter niet, als in 1675 de soldaten van het garnizoen hun achterstallige serviesgeld opeisen. Onder veel tumult trekken ze met hun vrouwen naar zijn huis in de Waterstraat. Kreynck is niet thuis - of doet alsof - en laat zijn dochter en dienstmeid de boel sussen. Dat mislukt. De meute dringt het huis binnen en weigert te vertrekken aleer er geld komt. Over de afloop van dit relletje zwijgen de kronieken. Kreynck blijft echter gewoon in functie. Hij overlijdt in 1691. Met zijn dood is te vens de rol van het geslacht Kreynck in het stadsbestuur uitgespeeld. Een tastbare herin nering aan hem als stadstimmermeester is de Portret van Gerhardt Kreynck, geschilderd door Dirck van Loonen. (Collectie Stedelijk Museum Zutphen/bruikleen Stichting der Heerlijkheden Oosterland, Sirjansland en Oosterstein) oude steen met zijn naam (en die van collega Adriaen Valck) ingemetseld in de kademuur ter hoogte van de Marspoortstraat. Tegenwoordig waarderen we Gerhardt Kreynck om een heel andere reden. Tussen al zijn bestuurlijke werkzaamheden door is hij een ijverig en onvermoeibaar afschrijver van oude charters, stadsrekeningen en ande re historische documenten. Dat resulteert in 35 gebonden boekwerken in klein maar re gelmatig handschrift, die in 1878 door zijn erfgenamen aan de gemeente worden ge schonken. Een onschatbaar bezit, omdat veel originelen nadien verloren zijn gegaan. (Rob Kammelar) Literatuur - RAZ: archiefnr.1, inv.nr. 2050; archiefnr.141 (collectie Kreynck. - Jhr. Mr. R.C.C. de Savornin Lohman: Een kadesteen in het licht van de stadsgeschiedenis van Zutphen, in: OUD-ZUTPHEN1991-1. 52 ^utphen - 2016/2

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 20