Wie was toch Abraham Bernardus Albers Abraham Bernardus Albers wordt op 31 juli 1848 in Maastricht geboren. Zijn vader is daar tijdelijk rijksveearts. Het gezin keert te rug naar Zutphen als vader Albers in 1849 eigenaar van de zeepfabriek wordt. Abraham gaat in Zutphen naar school. In 1866 schrijft hij zich in aan de Polytechnische School in Delft. Na zes jaar studie mag hij zich civiel ingenieur noemen. De jonge ingenieur komt in dienst bij Rijkswaterstaat; hij is onder meer betrokken bij de 'normalisatie' van de Waal. In het najaar van 1879 doet Colombia een beroep op de Nederlandse regering. Het Zuid-Amerikaanse land zoekt een ingenieur voor de verbetering van het honderdentwin tig kilometer lange Canal del Digue, dat loopt van de stad Cartagena naar de Rio Magdale- na. De keus valt op Abraham Albers. Op de boot naar Zuid-Amerika ontmoet hij Ferdinand de Lesseps. Die is dan al we reldberoemd door het Suezkanaal, dat eind 1869 in gebruik was genomen. De Lesseps is op weg naar Panama, waar hij een dergelijk huzarenstukje wil leveren: een kanaal - het latere Panamakanaal - tussen de Atlantische en Grote Oceaan. Hij heeft de concessie al op zak. De Lesseps wil graag gebruikmaken van de kennis en ervaring van Albers. En Albers wil maar wat graag aan dit prestigieuze pro ject meewerken. Drie weken lang doet Albers terreinopmetingen voor het Panamakanaal. Maar hij kan zijn reis naar Cartagena niet lan ger uitstellen. Bovendien moet hij nog een plan maken voor de bedijking van die stad, die met enige regelmaat overstroomt. Op 25 januari 1880 komt Albers in Cartage na aan en gaat hij aan de slag. Een half jaar later vraagt de regering van Colombia aan hem of hij als ingenieur-adviseur in dienst wil treden van dat land. Dat houdt hij in beraad, Abraham Bernardus Albers, gefotografeerd door Héliodore Dandoy. (Iconografisch Bureau, RKD, Den Haag) omdat het Panamakanaal ook lokt. Maar dan wordt Albers getroffen door de gele koorts. Na een ziekbed van slechts enkele dagen overlijdt hij op 8 november 1880 in Cartage na op 32-jarige leeftijd. (Han Koolhof) Literatuur - W. Albers, 'De Zutphense ingenieur Abraham Bernardus Albers en Ferdinand de Lesseps, in Oud-Zutphen 1984-3. - Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek (digi tale versie): resources.huygens.knaw.nl. ^utphen - 2016/2 51

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 19