uitgegroeid tot de Levensboom, Christus, die van zichzelf zei: "Ik ben de deur".13 5° De twee vergulde honden sluiten in deze rij met hun boodschap aan bij het verhaal van Jezus, Maria en de apostelen. In de fries met jachtvoorstellingen maken de zittende honden contact met mensen die aan hetjagen zijn. De honden in de figuren 3 en 4 kijken de passanten aan. Zij moeten goe de predikers voorstellen, die ieder die langs komt aanraden de eenhoorn te volgen. In de fries is te zien hoe de hemelse eenhoorn, sym bool van Christus, vanuit het hemels paradijs naar de aarde gejaagd wordt, bij de schoot van de maagd staat, een pijnlijke bilsteek krijgt, van angst zijn nekharen rechtop heeft staan over wat hem allemaal wordt aangedaan en een dodelijke neksteek krijgt. Wie zijn spoor volgt komt uit in het Hemelse Jeruzalem.14 Figuur 5 zal een dwaalleraar zijn; hij is in tegengestelde richting afgebeeld. Hij zit ach ter een dansgroep en heeft geen oogcontact met de dansers, die ook nog op het verkeerde (linker)been staan. De achterste danser staat gebukt en dicht bij de hond (Fig. 7). De dans groep loopt niet op hem toe, maar hij trekt of bijt de dansers terug. Hij verhindert zo dat ze bij de eenhoorn en de maagd kunnen komen en de weg kunnen volgen naar het Hemelse Jeruzalem. Daarmee staat deze figuur in de traditie van de valse prediker op de muur schildering De weg naar het zielenheil in de kerk Santa Maria Novella in Florence, die ook de dansgroep de hel inlokte. Goede en kwade waakhonden binnen het kerkelijk domein, in de Handelingen van Pe trus wordt er over verteld, de kerkvaders heb ben er vaak over geschreven, in de Walburgis- kroon kunnen we ze aan het werk zien. Noten 1. De symboliek van de kroon gaat terug op Op. 21:2-14. 2. Herman Pleij, Van karmijn, purper en blauw. Over kleuren in de Middeleeuwen en daarna, Amster dam 2002, pag.30. 3. Een soortgelijke dansgroep is onder in de hel te zien in de muurschildering 'De weg naar het zielenheil', Santa Maria Novella, Florence, 1365/1367; naar binnen gelokt door een valse prediker van Gods Woord. 4. Frits van Oostrom, Het woord van eer, Amster dam 1966, pag. 132. 5. De eenhoorn bij de schoot van de maagd is een metafoor voor de menswording van Christus. 6. Op het retabel van de Sankt-Brictius in Schöp- pingen ligt hij bijvoorbeeld klem onder de omgevallen deur van de hel, doordat Christus de hel geopend heeft. 7. 'Hoe luid zong de leraar op de tinnen', Berti- ne Bos, Das deutsche geistliche Lied vom telalter bis zur Romantik. Nijmegen 2003, pag. 42-46. Het liedje ontstond mogelijk in onze regio en er zijn zeker 25 variaties van bewaard gebleven. 8. Dat de hond soms als attribuut kan afgebeeld zijn om zijn helende tong valt buiten het bestek van dit artikel. Evenals de hond als beeld van trouwe liefde op insignes uit die tijd, waarop hij voorkomt als boodschapper tussen man en vrouw in de hoofse liefdesrelatie.(bv. Heilig en Profaan 2, Cothen 2000, afb. 610) 9. Alberto Ferreiro 'Simon Magus, Dogs and Simon Peter' Simon Magus in Patristic, Medieval and Early Modern Traditions, Leiden-Boston 2005, pag. 147-200. 10. Fries onder de nis, waarin de aartsengel Mi chael is afgebeeld als doder van de draak van het Kwaad, aan de noordzijde naast het altaar. Wienhausen ligt ten ZO van Celle. 11. Wichmannsburger antependium, Medingen, 1450, in Kestner Museum, Hannover. 12. Detail Hooiwagen, rechterzijluik, Prado, Madrid. 13. Zie de Kruishoutlegende. In Schloss Gottorf, Schleswig, een schilderij waarop boven het kruis Gods hand met een grote sleutel zelf de toegangspoort naar de hemel opent na de dood van Christus. 14. Aartje Bos-Oskam, De hemelse eenhoorn in de Zut - phense kaarsenkroon, in ZUTPHEN 2009-1. 2utphen - 2016/2

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 18