Fig. 9: Honden in Wienhausen (foto: auteur) Andere waakhonden In de kloosterkerk te Wienhausen bevindt zich een fries uit de veertiende eeuw waarop twee zittende waakhonden zijn afgebeeld.10 Ze hebben beide een takje met drie blaadjes in de bek. Alleen houden ze niet, zoals de honden in de kaarsenkroon, hun voorpoten op een boomtronk, maar zitten ze ruggelings met hun staarten vast aan een jong boompje (Fig. 9). Van beide kanten komt een fabeldier op hen toelopen. Frappant is dat ze een hals band om hebben. Kennelijk zijn het geen wil de honden, maar hebben ze een eigenaar. De fries bevindt zich onder een grote schildering van de aartsengel Michael als doder van de draak van het Kwaad. Nog in de jaren 1509-1517 werden twee grote eikenhouten zittende waakhonden ge plaatst op de sokkel van het nieuwe koperen koorhek van de Sint-Bavokerk in Haarlem (Fig. 10 en 11). Beide honden hebben een chique halsdoek om, kennelijk hebben ze een rijke eigenaar. De hond aan de zuidzijde lijkt venijnig te keffen en heeft een levendige pup in haar halsdoek plus een rustende pup tus sen haar poten. De hond aan de noordzijde heeft een buideltas om haar hals en een dode pup tussen haar poten. Ze kijkt allervriende lijkst en blaft niet. Ze zitten bij de koorruimte, waar de geestelijkheid resideerde en draaien ieder hun kop alsof ze ook de zijkant van de koorafscheiding in de gaten houden. De takkenversiering op de koppen De zittende honden in de kroonrand zullen geen kopversiering gekregen hebben om ze op een sierlijke manier vast te zetten. Bij alle andere figuren heeft men simpeler oplos- Fig. 10: Hond, zuidkant koorhek, Haarlem (foto: Hans Busio) 48 ^utphen - 2016/2 Fig. 11: Hond, noordkant koorhek, Haarlem (foto: Louïse Koster)

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 16