Zittende honden in de kaarsenkroon? Aartje Bos-Oskam Vijf zittende dieren In de Zutphense Sint-Walburgiskerk hangt een gotische kroonluchter. De rand daarvan bevat twee twaalfhoekige friezen boven elkaar. De onderste is verguld; hier zijn namen te lezen. In de bovenste, die ooit vrolijk gekleurd was, spelen zich allerlei jachtscènes af. Daarbij zijn veel actieve honden te zien. In de kunstgeschiedenis zijn legio verwante voorstellingen te vinden. De dieren zijn zo natuurgetrouw weergegeven dat iedereen direct herkent waar ze mee bezig zijn. Maar waarom zijn in de kroon tussen die jagende honden ook enkele raadselachtige zittende dieren te zien? In verwante jachtvoorstellingen zijn ze nooit van de partij. Wat is hun functie in de kaarsenkroon? De zittende dieren zien er vreemd uit, omdat ze op hun kop een takkenversiering hebben die doet denken aan een gewei. De eerste vier dieren (Fig. 1—4) hebben een takje met drie blaadjes in de bek. De voorpoten hebben ze op een verhoging, waaraan vaak een takje zit. Het dier in figuur 4 is niet meer compleet; die is door roest aangevreten. Hij was oorspron kelijk gelijk aan die in figuur 3. De dieren jagen niet. De eerste twee (Fig. 1 en 2) zijn onderaan de kroonrand te vinden, in de vergulde namenfries met de namen van Jezus, Maria en de apostelen. Ze zijn daar de Fig. 1. Fig. 2. enige dieren. Onderling verschillen ze iets. Er komt een bloempje bij of een takje, er lijkt iets te groeien. De andere drie zijn te vinden in de fries met jachtvoorstellingen. De dieren lijken daar uit Fig. 1: Eerste hond. In namenfries bij bartholomeus (foto: Jan Frings) Fig. 2: Tweede hond. In namenfries bij thomas (foto: Jan Frings) Fig.3: Derde hond, met valkenier en hoornblazer boven jhesus (foto: Jan Frings) Fig. 4: Vierde hond, met nu verdwenen wildeman en valkenier, boven s'simon (foto: auteur) Fig. 5: Vijfde hond, achter dansgroep (foto: Jan Frings) Fig. 3. Fig. 4. Fig. 5. ^utphen - 2016/2 45

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 13