Daar komen de schutters De Schutterij van Zutphen gemobiliseerd (1830/1834) Rob Kammelar Eind augustus 1830 begon de Belgische afscheidingsbeweging serieuze vormen aan te nemen. Soldaten uit de zuidelijke garnizoenen deserteerden massaal. De gevechtskracht van de Nationale Armee smolt weg als sneeuw voor de zon. Koning Willem I probeerde uit alle macht verder uiteenvallen van zijn koninkrijk te voorkomen. De onlusten mochten niet overslaan naar het noorden. Het leger moest zo spoedig mogelijk weer op sterkte gebracht worden. Daartoe werd in oktober 1830 in het hele land de Schutterij mobiel verklaard. Dit artikel vertelt onder welke omstandigheden de mobilisatie van de Schutterij van Zutphen plaatsvond. In een volgend artikel zal worden verteld over de problemen die hier ontstonden doordat Zutphen was aangewezen als verzamelplaats voor de gemobiliseerde plattelandsschutters uit het Gelderse Noorderkwartier. het vaderland te verdedi gen. Voor alle zekerheid liet Willem i op zijn pro clamatie twee Koninklijke Besluiten volgen, respec tievelijk op 10 en 11 ok tober 1830. Deze voorza gen in de mobielmaking van de eerste ban van de dienstdoende én de rus tende schutterijen in het hele land. De vrijetijds- soldaten van de Schutterij moesten de gaten in het leger dichten. Uitingen van gekrenk te nationale trots waren er alom, maar massaal naar de wapenen grijpen deden 's konings onder danen niet. Landelijk verbonden zich slechts achthonderd vrijwilligers voor onbepaalde tijd en Te Wapen! Welaan! Te Wapen, op de dringende bede van Uwen Vorst. Te Wa pen, voor de zaak van orde en van regt. Te Wa pen, onder ootmoedig en biddend opzien tot den Almagtigen God, die Ne derland en Oranje zoo dikwerf uit de grootste gevaren heeft gered. Met deze nogal pathe tische oproep richtte koning Willem i zich in zijn proclamatie van 5 oktober 1830 tot zijn on derdanen.1 Om de Belgi sche opstand de kop in te drukken diende het uiteengevallen en gede moraliseerde leger met spoed op sterkte gebracht te worden. Vrijwilligers werden opgeroepen om Koning Willem I (1772-1843) heeft de afscheiding van België nooit kunnen verkroppen. Hij hield zijn leger jarenlang paraat aan de grenzen. Pas in 1839 werd de militie gedemobiliseerd, nadat in 1834 de schutters naar huis mochten. Staal gravure door Pierre Devlamynck naar een schilderij uit 1824 van J. Odevaere. (Stedelijk Museum Zutphen) Zutphen - 2016/1 9

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 9