xutnter Kaart van de Berkel uit 1595 met de Berkel. In dat jaar werden de eerste plannen gemaakt tot het op richten van een Berkelcompagnie. Die kwam echter pas in 1644 tot stand. Langs de Berkel zien we ach tereenvolgens Zutphen, Lochem, Borculo, Eibergen, Vreden, Stadtlohn en Coesfeld. Ten noorden van Zutphen ligt Deventer, ten zuiden ervan Doesburg. (Landesarchiv Nordrhein-Westfalen nr. 20641) hoewel 'truilen' (of 'wegen': duwen met een stok vanaf de kant) ook tot de mogelijkheden behoorde. Maar gezien het bochtige karakter van de grachten was dat laatste niet handig. Zeilen en jagen (voorttrekken aan een touw) was niet mogelijk vanwege het ontbreken van een mast. De boot was dus niet geschikt voor transport op de IJssel vanwege het ontbreken van een goed jaagpad (wisselende waterstan den). Op de Berkel was dit echter wel moge lijk. De Berkel was door de vele bochten en vooral watermolens vrijwel onbevaarbaar. In 1644 werd echter door particuliere handela ren de Berkelcompagnie opgericht om deze rivier bevaarbaar te maken. In 1646 (onge veer het bouwjaar van het opgegraven schip) waren Vreden en het Münsterland voor het eerst per boot bereikbaar vanuit Zutphen. Stroomafwaarts konden ook kleine hout vlotten richting Zutphen drijven. De eerste scheepsladingen vanuit Vreden zijn exact bekend. Ze bestaan uit houten krommers en planken voor de scheepsbouw en uit pijp aarde.11 In Zutphen werden tussen 1646 en 1696 kleipijpen geproduceerd van Vredense ^utphen - 2016/1 7 Scheepsdelen tijdens de open dag in de Zutphense Broodfabriek. (Archeologie gemeente Zutphen) man Peter Janssen. Hij wordt in de stadsreke ningen namelijk genoemd als bouwmeester van een kort voor 1648 gebouwde stadsaak. Sporen van reparaties tonen aan dat de praam enige tijd heeft gefunctioneerd. De boot zou dan in 1663 door de stad zijn verkocht aan een particulier, nadat in 1662 een nieuwe stadsaak was besteld. Deze particulier, burger meester Schimmelpenninck, heeft er dan nog enige tijd gebruik van kunnen maken. De praam werd vrijwel zeker geboomd, al-

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 7