1 Stadsaak Tekening van het boven aanzicht van de praam. De huidplanken zijn hier alleen in de boeg weergegeven. (Archeologie gemeente Zutphen) ne ligging is het gevolg van de locatie: het schip lag op het grachttalud tussen het i7e-eeuwse Traliebolwerk en het contrescarp9 van de ves ting. Deze gracht heeft tot 1863 opengelegen. Drie dendrochronologi- sche dateringen van het eikenhout plaatsen de bouw van het schip rond 1647.10 Het schip had een lengte van ca. 13 m bij een breedte van 2,70 m. Vf Aan de voor- en achterzij de had het schip een steven en een plechtje. De bodem was vlak. Hierop lagen de spanten die de huidplanken droegen. Om de bodem beloopbaar te houden was een vlak aange bracht van planken van Noors dennenhout. De rest van het schip was gemaakt van eiken hout uit het Münsterland. Om wat voor soort schip gaat het? Allereerst kunnen we vaststellen dat het een platbodem is. Het schip heeft stevens en zou volgens de hedendaagse typologie eerder een praam ge noemd moeten worden dan een aak. Deze Zutphense praam wijkt qua bouwwijze en ui terlijke kenmerken echter op diverse punten af van jongere exemplaren. bakboord Doorsnede ter hoogte van de plecht. (Archeologie gemeente Zutphen) Rozenbout ter ondersteuning van de dekbalk van de plecht. (Archeologie gemeente Zutphen) Kaart van Zutphen door Merian (ca. 1660) met de locatie van het wrak in de vestinggracht. Het noorden ligt links. (Particuliere collectie) Pramen werden gebruikt als vrachtschepen op rivieren en andere binnenwateren. In i7e-eeuwse Zutphense bronnen wordt gerept over 'stadsaken'. Dit waren schepen die in ei gendom van de stad waren en gebruikt wer den voor allerlei klusjes, zoals onderhoud aan de grachten en vestingwerken, het vervoer van hout, riet en bagger, het overzetten en vervoeren van stadskoeien en mensen, visserij et cetera. Dat in de bronnen wordt gesproken over een aak of punt is geen belemmering om het schip te typeren als praam. In de i7e eeuw werden de termen aak, punt en praam vrij willekeurig gebruikt voor verschillende ty pen platbodems. Er was een stadsaak actief op de IJssel, en er waren natuurlijk de schepen van de schipbrug. Dat het inderdaad om een stadsaak gaat is natuurlijk speculatief. Mocht de praam identiek zijn met de in de bronnen genoemde stadsaak, dan kunnen we de boot zelfs toeschrijven aan stadsscheepstimmer- 6 Zutphen - 2016/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 6