een erfafscheiding c.q. tuinhek [wrochte] mee te bouwen, net zoals in de Apenstert). Quadrans Zutphense schippers voeren niet alleen naar de Duitse steden aan de Rijn, maar ook naar Vlaanderen, Holland, de Oostzee, Bergen in Noorwegen en Noord-Engeland. Hoewel Zut- phen aan de IJssel ligt, zijn er aanwijzingen dat de Zutphense schippers niet via de Zui derzee maar vooral via Dordrecht het ruime sop kozen. Dit heeft te maken met de tolvrij heden die de stad Zutphen in sommige ste den wel had en in andere niet.5 Een interessante vondst in dit kader is de quadrans die in 2013 opdook op de Hout markt in Zutphen.6 Het instrument dateert van rond 1300 en is het oudste in zijn soort dat in Europa (of daarbuiten) bekend is. Met deze quadrans kon ter hoogte van Brugge (51 graden noorderbreedte) de tijd in absolute uren nauwkeurig worden afgelezen7, maar bovendien kon men het instrument tussen Brugge en Bergen (Noorwegen) gebruiken om de breedtegraad af te lezen en afstanden te berekenen. Dit was bijzonder nuttig wan neer de schippers bijvoorbeeld de oversteek naar Newcastle en Bergen waagden. Het veel gehoorde idee dat middeleeuwse schippers alleen langs de kusten voeren is op grond van historische gegevens al niet houdbaar, maar dankzij de vondst van de quadrans weten we nu ook hoe Zutphense schippers op open zee koers hielden. Na de middeleeuwen stortte de Hanze gro tendeels in en werd Zutphen als handelsstad overvleugeld door steden in Holland. Maar hoewel de Zutphenaren toen niet meer als zeevaarders actief waren, wil dat niet zeg- Bovenaanzicht van de Zutphense praam. (Archeologie De Zutphense quadrans van rond 1300, gevonden op de Houtmarkt. (Foto: H. Westerik) gen dat scheepvaart hier onbelangrijk werd. De nadruk kwam nu nog meer te liggen op de riviervaart naar het Duitse achterland. In dat kader moet ook het tweede Zutphense scheepswrak mogelijk bezien worden. Scheepswrak Bij het uitgraven van de nieuwe Marstunnel onder het spoor in Zutphen werd in decem ber 2014 een scheepswrak aangetroffen (zie de omslagfoto). Het uitgraven van het wrak werd enigszins belemmerd doordat het in zwaar vervuilde grond lag. Er kon alleen in veiligheidskleding worden gewerkt en er kon den geen vrijwilligers worden ingezet, omdat een medische verklaring verplicht is bij werk onder dit soort omstandigheden. In 1863 was in de directe omgeving, bij de aanleg van het spoor en de nieuwe vestingwerken daarom heen, al een 14e-eeuwse scheepslading gevon den.8 Het wrak lag scheef in de grond, met de stuurboordzijde naar boven. Deze zijde was dan ook grotendeels vergaan, omdat hij te ver boven de grondwaterspiegel lag. De schui- gemeente Zutphen)

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 5