Zutphen vijftig jaar geleden: 1966 (1) Theo Hebing Zestien BB-spuiten houden tuinbouwgebied droog Verkeersbrigadiertjes nu ook op de Jan Vermeerstraat Veel medewerking 8 januari 1966 Zestien spuiten van de Be scherming Bevolking zijn ingezet om een be dreiging van 70 ha tuinbouwgrond in de Ho ven door het in de laatste dagen sterk gestegen binnenwater af te wenden. De spuiten staan bij de Hoendernestersluis en pompen het wa ter in de geïnundeerde uiterwaarden aan de andere kant van de Vliegendijk. Reden is dat het noodgemaal bij de sluis het water niet kan verwerken. De enorme regenval in de laatste weken van 1965 bracht een grote toevloed van water. Daarbij kwam de grote hoeveelheid af valwater van de Eerbeekse papierindustrie. En verder is er het kwelwater van de IJssel. Op 20 december was de waterstand binnendijks 6,15 m; dat is één meter boven het normale peil. Op 26 december 6,31 m en dinsdag j.l. (4 januari) was dat 6,50 m. 11 januari 1966 Negen in gele jas gestoken en met een dito zuidwester getooide verkeersbri- gadiertjes stelden zich maandagmiddag even na half twee tegenover de Prof. Gunningschool in een dubbele rij op de Jan Vermeerstraat op. De 'spiegeleieren' gingen omhoog, auto's, wiel rijders en bromfietsers stopten en een grote schare kinderen begon tussen de 'klaarovers' door aan de 'oversteek' naar de andere zijde van de weg: leerlingen van de Prof. Gunning-, Prinses Beatrix- en Rembrandtschool en van de Montessori-kleuterschool. De vijfde verkeersbrigade, kort geleden ingesteld door de afdeling Zutphen- Warnsveld van het Verbond voor Veilig Ver keer, was officieel aan de slag gegaan. Onder het toeziend oog van onder meer bestuursle den van Veilig Verkeer, de commissaris van politie, de heer H. Kraayenbrink, de inspec teur van het lager onderwijs, de heer J.M. Ver burg, onderwijzeressen en onderwijzers. Voor deze op verzoek van de hoofden van genoemde vier scholen ingestelde brigade le verden de Prof. Gunning-, de Prinses Beatrix- en de Rembrandtschool elk drie klaarovers. Moeders van kinderen die de Montesso- ri-school bezoeken, verklaarden zich bereid bij toerbeurt eveneens als verkeersbrigadier te fungeren. En dat was ook de reden, dat een harer - compleet geüniformeerd - bij de officiële installatie aanwezig was. De meisjes en de jongens die tot taak heb ben gekregen hun medescholieren veilig over de Jan Vermeerstraat te loodsen, wer den geïnstrueerd door mej. A.J. Rijkse van de Zutphense gemeentepolitie. Geen wonder dan ook, dat zij door de voorzitter van Veilig Verkeer, de heer N.C. van Douwe, die voordat de klaarovers kwamen een toespraakje hield, in het zonnetje werd gezet. Zijn woorden van dank gingen vergezeld van een doosje bon bons, temeer omdat het hier de vijfde brigade betrof. De heer Van Douwe betuigde ook zijn erkentelijkheid jegens de directeur van de dienst van Openbare Werken. Dank zij zijn medewerking werden zeer vlot kettinghek ken geplaatst, waarachter de kinderen, alvo rens over te steken, zich moeten opstellen. Er wordt nu nog gewacht op een oversteek- 24 ^utphen - 2016/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 24