Abersonlaar ier orai<e en rinienaerinK De eerste vermelding van het goed en het geslacht Ter Brake is uit 1378, toen Reynolt ter Brake dit goed in leen ontving van de her tog van Gelre.2 Vermoedelijk was het goed Ter Brake een nieuw, vanuit het nabijgelegen Rhienderink gesticht goed. De volgende vier aanwijzingen maken dat aannemelijk: 1. Rhienderink is veel ouder dan de eerste vermelding van Ter Brake. Van een hou ten waterput op het goed Rhienderink, die in 2004 is opgegraven, is de ouderdom vastgesteld op 1059 na Chr.3 De oudste vermelding van Rhienderink is uit 1347, wanneer een huis Reijnardijnck genoemd wordt, gedeeltelijk in bezit van Hendrik Reijnardijnck,.4 In deze tijd - de late mid deleeuwen - moest een huis op het plat teland in verband met de veiligheid verde digbaar zijn, op z'n minst met een gracht. Uit 1402/1403 is er een vermelding van de bouw of het herstel van een kapel bij het huis Rhienderink! In datzelfde jaar vond er groot herstel aan het huis plaats, de bovenkant van het huis werd nieuw opgetrokken en het dak vernieuwd; ook wordt het plaatsen van palen genoemd.5 Een jaar later wordt een molen - waar schijnlijk een rosmolen - bij Rhienderink vermeld.6 2. Het goed Rhienderink bestond in 1347 behalve uit een huis ook uit een hofstede en landerijen, waaronder stukken land bij het zuidelijker gelegen de Bieshorst. Ter wiLaiieue v<m iicl nuiuige au ducii- en nuiz.enpi<ui van Warnsveld met daarachter geprojecteerd de kaarten uit 1644 en 1832. (Diederik Rijs) Brake is gelegen op een hogere zandkop, tussen Rhienderink en Bieshorst.7 Het goed Ter Brake zou dan gesticht zijn aan de rand van het goed Rhienderink, op of bij nieuw ontgonnen grond. 3. De naam Brake duidt op nieuwe ontginning. Dit is een oude afleiding van het woord breken en had ook de betekenis 'losmaken, scheuren' van de grond, niet alleen na de oogst, maar ook bij uitbreiding.8 Woeste gronden, bijvoorbeeld heide, waren bezit van de hertog van Gelre en mogelijk heeft hij een deel van de heide voor Ter Brake ter ontginning uitgegeven en daar Reinold mee beleend. In het leenregister wordt Ter Brake in 1473 beschreven als: '...daer naest gelant is Borrenhof Rhienderink] an deen sijde ende voort alom in den ge- meynen velde heide, markebezit] Nog in 1832 lag er dichtbij een groot hei develd ten oosten van Rhienderink.9 4. Hendrik Reijnardijnck stelde vanaf 1347 gedeeltes van zijn goed als onderpand voor leningen die hij van Hendrik Louwer- schepen in Zutphen - en anderen ontving. Vanaf 1358 verkocht hij het goed Rhien derink in delen aan dezelfde Louwer. Hen drik Reijnardijncks broer Wolter werd voor diens erfdeel van Rhienderink tevreden- gesteld.10 In de jaren 1371-79 verklaarden ^utphen - 2016/1 17

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 17