Vijf Leidse Jager-student-vrijwilligers voor her berg De Oranje Appel nemen een gevechtspauze tijdens de Tiendaagse Veldtocht (1831). Staande, een glas aannemend, geboren Zutphenaar Theodorus Conrad Martinus Mispelblom Beyer (1809-1837), zoon van wijnhandelaar Jan Jacob Mispelblom Beyer. Olieverfschilderij door Johanna Aleida Budde. (Stedelijk Museum Zutphen, bruikleen Sytzema-Co- lenbrander-Stichting) nog eens zeshonderd voor een bepaalde pe riode.2 De meeste vrijwilligers werden inge lijfd bij de Schutterij. Kennelijk lieten ook de Zutphenaren het nogal afweten, want enkele dagen na de proclamatie van de koning vond burgemeester PJ. Swaving een aansporing op z'n plaats: Burgers van Zutphen! Het oogenblik is nu gekomen, dat Gijl.[ieden] het gevoel van uw hart niet langer behoeft te onderdrukken; snelt dus te Wapen; verdedigt - is het nood - uwe haardsteden en vrijheid; helpt de Rege ring en Orde onderschragen; bekommert u niet over het lot diegenen uwer betrekkingen, welke Gijl. mogelijk hulpeloos zouden achter laten. - UEdr. belang is het onze; onderlinge ondersteuning wordt hiervan het pligtmatig gevolg. - Zij t hierop gerust; begeeft u dus, daar waar uw manhafte arm de bestokers on- zer welvaart en vrijheid zal beteugelen [...]'3 Slechts een handjevol Zutphenaren meldde zich vrijwillig, zoals H.W. Burkens, voormalig legerarts op Java, en Winold Abbing, tweede klerk ter secretarie. Abbing werd ingelijfd bij de Schutterij en van Burkens' aanbod werd geen gebruik gemaakt. Ontbrekende uitrustingsstukken Reeds drie dagen na het afkondigen van de mobilisatie kon schutterijcommandant luite nant-kolonel G.J. Lulofs melden dat hij al 145 schutters van de eerste ban én enkele vrijwil ligers had ingelijfd. Het Zutphense contin gent mocht zich keurcompagnie noemen4 en werd ingedeeld als 3e compagnie van het 1e bataljon van de 1e Afdeling Mobiele Gelderse Schutterij. Het bataljon telde zes compagnie- en, samengesteld uit de stedelijke Schutterij en van Gelderland.5 Aanzienlijk meer moeite kostte het om de gemobiliseerde schutters te kleden en te be wapenen. Er ontbrak van alles. Dat was ook b&w duidelijk, die alvast een krediet van vijfduizend gulden beschikbaar stelden voor aanschaf van monteringsstukken.6 De lijst waar schutterijcommandant Lulofs enkele dagen later mee kwam viel niet mee. Een 10 ^utphen - 2016/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2016 | | pagina 10