fl man tegelijk mee worden overgezet. Vooraf werd een lijn over het water gespannen, waar aan de mannen die zich op de zak bevonden zich voorttrokken. Op stilstaand water kon ook worden gepeddeld. Dergelijke oefenin gen werden niet gevaarlijk geacht. Zelfs de IJs- sel werd op die manier overgestoken. Bij de laatste overtocht van die middag ging het echter mis. Drie mannen moesten nog de oversteek van de Jacob Damsingel naar het Artilleriepark maken. Omdat ze de laatsten waren, hadden ze op hun oever de lijn losge maakt en aan de voorzijde van de drijfzak be vestigd, zodat hun maten aan de overkant hen konden binnentrekken. Midden op de gracht kantelde de drijfzak plotseling. De drie man nen raakten te water. Milicien Maatman was een goed zwemmer en kon op eigen kracht de wal bereiken. Milicien Wells, die pas op zwemles was, kon zich ternauwernood boven water houden. Korporaal Piets verdween vrij wel direct in de diepte. Onmiddellijk spron gen zeven, acht wielrijders het water in om de drenkelingen te hulp te schieten. Onder hen kapitein Hilwig, die als toeschouwer bij de oe fening aanwezig was. Wells kon door zijn ma ten snel naar de kant worden gebracht. Voor Piets kwam alle hulp te laat. Keer op keer do ken Hilwig en anderen hem na. Tevergeefs. Pas na een uur werd zijn lichaam opgedregd. Reanimatie door officier van gezondheid Bruinier mocht niet meer baten. De oorzaak van het ongeluk bleef onduide lijk. Gewoonlijk lag er bij de oefeningen met de drijfzakken een roeiboot stand-by. Dat was deze keer niet het geval. De boot was in de cavalerieloods gelaten, omdat hij net geschil derd werd. Enkele manschappen zouden er tijdens de oefening nog hun beklag over heb ben gedaan dat ze zonder begeleiding van de roeiboot naar de overkant moesten. Pas toen er naar het lichaam van korporaal Piets ge dregd moest worden, werd de boot alsnog te water gelaten. 'Blauwe' troepen op de oprit van de IJsselbrug in De Hoven tijdens de legermanoeuvres van 1913. (foto Het Leven 1913, Regionaal Archief Zutphen) Onder grote belangstelling van de bevolking werd korporaal Piets enkele dagen later in aanwezigheid van zijn ouders en zijn meisje met militaire eer begraven.18 Het ongeluk was des te pijnlijker voor kapitein Hilwig, omdat hij de door hem verbeterde en daarom Hil- wigsysteem genoemde drijfzakmethode pas nog bij zijn superieuren had gepropageerd.19 Er was namelijk een aantrekkelijk alternatief. Bij die methode werd een staaldraad over het water gespannen waaraan manschappen, hangend aan een katrol, tegelijk met hun fiets konden worden overgezet. Dit systeem werkte snel en efficiënt en was bedacht door kapitein A. Dudok van Heel, commandant van de 3e Compagnie Wielrijders.20 Was Hil- wig echt overtuigd van de voordelen van de drijfzak of speelde er bij zijn advies enige ja lousie de métier mee? Het onderzoek naar de oorzaken van het ongeluk lijkt geen gevolgen ^utphen - 2015/4 103

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 7