Tijdens de grote legermanoeuvres van 1913 trekt de 'blauwe' legermacht over de IJssel Zutphen binnen. (foto Het Leven 1913, Regionaal Archief Zutphen) kend. In de nacht van maandag 22 september om 0.00 uur bestegen 88 mannen hun stalen ros. Hun vertrekpunt was de Galgenberg bij Arnhem. Onder aanvoering van kapitein Hil- wig trapten ze met een flink gangetje door de donkere nacht richting Zutphen. Om 2.05 uur bezetten ze de IJsselbrug. Hier waren ze op bekend terrein. Van de vijand was wijd en zijd niets te bekennen. Meteen werden wacht posten uitgezet. Een patrouille werd vooruit gestuurd en bezette even later de Laarbrug. Behoedzaam trokken de wielrijders verder naar het oosten en bereikten zonder tegen stand Warnsveld en de weg naar Lochem. Ondertussen namen de wielrijders alle brug gen rond Zutphen in bezit. Daarbij leken ze nog even tegenstand te zullen krijgen, maar de vijandelijke patrouille die hun pad kruiste, bleek tenslotte een groepje spoorwegmannen op weg naar hun werk. Ondertussen kwam de opmars van de blau wen op gang. Rond acht uur trok het 8e ba taljon infanterie met keukenwagens en ba- gagetrein via de IJsselbrug Zutphen binnen en verder richting Warnsveld. De posten van de wielrijders werden afgelost, zodat ze hun verkenningen verder naar het oosten konden verleggen. Het eerste contact met de vijand vond plaats in de buurt van Lochem. Hier stootte de blauwe wielrijdersvoorhoede op een wielrijderspatrouille van de roden, waar door de blauwen moesten uitwijken naar Bar- chem. In de loop van de dag vonden vervol gens telkens enerverende schermutselingen plaats tussen voorhoede-eenheden van beide partijen, zowel wielrijders als cavalerie. In de turbulentie van de strijd verloren de verslag gevers van de Zutphensche Courant de 2e Com pagnie Wielrijders uit het journalistieke oog, waardoor hun krijgsverrichtingen jammer ge noeg niet verder werden opgetekend. Korporaal Piets Een dieptepunt tijdens de Zutphense periode van de wielrijderscompagnie was het tragische ongeluk op de Grote Gracht.17 Op zaterdag 9 november 1912 hield de compagnie hier on der leiding van eerste luitenant Hoogeboom oefeningen in het oversteken van de gracht. Daarvoor werden drijfzakken gebruikt, water dichte canvaszakken gevuld met hooi. Deze zakken waren ongeveer anderhalve meter breed en drie meter lang. Ze hadden een drijf- vermogen van vijfhonderd kilo. Er konden zes 102 ^utphen - 2015/4

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 6