De 2e Compagnie Wielrijders in Zutphen 1910-1922 Dienstfietsen en drijfzakken Rob Kammelar De eerste militaire wielrijders Vanaf de 17e eeuw tot 1922 is Zutphen onafgebroken garnizoensstad geweest. In bonte afwisseling hebben hier militairen van allerlei pluimage in garnizoen gelegen. Vaak waren dat troepen te paard, zoals kurassiers, dragonders, lansiers of huzaren. In 1910 kwamen hier militairen in garnizoen die het stalen ros bereden. Het onderstaande verhaal vertelt over de lotgevallen van de 2e Compagnie Wielrijders in Zutphen. Pas nadat John Boyd Dunlop in 1887 de luchtband had uitgevonden, kon het rij wiel uitgroeien tot het snelle, wendbare en goedkope vervoermiddel dat tot in onze tijd enorme populariteit geniet. Het Nederland se leger kreeg al vroeg belangstelling voor de hets, zoals het rijwiel in de volksmond is gaan heten.1 Aanvankelijk maakte het leger gebruik van vrijwilligers van de Algemeene Nederlandsche Wielrijders-bond. Vaak wa ren dat studenten. Ze werden voornamelijk ingezet bij grote manoeuvres, waar ze ordon- Militaire wielrijders steken per drijfzak een kanaal over. We zien hier niet de 2e CW maar een onbe kende eenheid, vermoedelijk tijdens de mobilisatie van 1939. (Nederlands Militair Museum, Soester- berg) nansdiensten verrichtten. Het aantal wielrij ders-vrijwilligers in het leger bedroeg nooit meer dan enkele tientallen. Een van die vrij willigers was onze stadgenoot Dirk Frederik van Duijl, zoon van M.J. van Duijl, ingenieur bij het Staats-Spoor en jarenlang raadslid in Zutphen.2 In september 1889 legde de jonge Van Duijl het examen militair-wielrijder af. ^utphen - 2015/4 99

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 3