'W Opperwachtmeester Pauwels met pensioen 29 december 1965 'In Warnsveld wonen niet veel slechte mensen. Het zijn meestal vreem den die diefstallen en andere misdrijven ple gen.' Opperwachtmeester J. Pauwels, postcom- mandant van de Rijkspolitie, die per 1 januari met pensioen gaat, zegt het met overtuiging. En hij kan het weten, want na bijna twintig jaar kent hij zijn pappenheimers. J.B. Thate maakte deze foto van opperwachtmees ter J. Pauwels. (Regionaal Archief Zutphen) r arnsveld, een bijzonder prettige en rustige gemeente met een gemoe delijke bevolking. De mensen kunnen wel een stootje hebben en zijn niet kwaad.' Zo oordeelt de scheidende opper over de Warns- velder. En hoe denkt de bevolking over deze politieman? 'Pauwels? Een beste kerel, vrien delijk, gemoedelijk en behulpzaam. Maar als het er op aankomt handhaver van het gezag. Zonder echter op te treden als een gewelde naar.' Motor met zijspan In Warnsveld heeft de opper veel te maken gehad met aanrijdingen: 'Enkele honderden, waaronder nogal wat met ernstige gevolgen. Er is een jaar geweest dat er tien doden bij botsingen vielen. Gemiddeld bedraagt het aantal doden in het verkeer zes a zeven per jaar. Dat is teveel voor een gemeente als Warnsveld. Voornamelijk op de Lochemse- weg hebben ongelukken met dodelijke af loop plaats', aldus Pauwels. Er is in de loop der tijden wel het een en ander veranderd - ten goede - volgens Pau wels. Hij noemt daarbij de bijzonder pret tige samenwerking tussen de Rijkspolitie Warnsveld, Gemeentepolitie Zutphen en Kon. Marechaussee Zutphen. Maar ook in andere opzichten veranderde er veel. 'Vroe ger beschikten we alleen maar over een fiets. Wanneer we naar een aanrijding moesten, zetten we het rijwiel aan de kant van de weg en vroegen we een lift. Nu zijn we uitgerust met brommers en met een motor met zijspan. Verder kunnen we over een uitrukwagen be schikken. Maar er is nog meer veranderd. Toen ik hier kwam, trof ik de wachtmeesters Vos en Kamphuis. Nu zijn we met zes man, vijf in Warnsveld en een in Wichmond. De accommodatie voor de politie is verbeterd. We zaten eerst in een vertrekje vlak bij de telefooncentrale in het gemeentehuis. Mede dankzij de gemeentesecretaris, de heer Glas, werd de garage bezijden het gemeentehuis verbouwd tot politiebureau.' 'De heer Pauwels was sinds zijn komst in 1946 in ons dorp een symbool van rust, stoer heid en vertrouwen. Ik heb hem twintig jaar lang gekend als mens en speciaal als politie man. We hebben veel geweten en weten veel van het dorp en de inwoners en we hebben veel contacten gehad die zeer ingrijpend wa ren', aldus dokter J.B. Thate, een van de vele sprekers tijdens de afscheidsbijeenkomst in de raadzaal van het gemeentehuis. (De rubriek 'Zutphen vijftig jaar geleden' bestaat uit veelal ingekorte artikelen die destijds in de Zutphensche Courant hebben gestaan.) ^utphen - 2015/4 123

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 27