Eefde bij gemeente Zutphen? het aantal leerlingen de driehonderd. Toch duurde het nog tot 1911 voordat leerlingen van buiten Zutphen de toegang tot de school werd ontzegd. De opening van het eeuwfeest werd verricht door burgemeester S. de Jong. In zijn toe spraak memoreerde hij enkele saillante zaken uit de geschiedenis van de school. Zo bleek het in het begin moeilijk de kinderen het hele jaar door op school te houden. 's Win ters lukte dat nog wel, maar 's zomers was het aantal leerlingen vaak bijzonder klein. Pas na invoering van de leerplicht in 1900 werd dat beter. Na de toespraak van de burgemeester kon het kinderfeest beginnen. In de vrolijk versierde zaal van Schoonzicht konden de kinderen genieten van een voorstelling van 'Dik Trom en zijn dorpsgenoten'. Maar eerst zongen de kinderen nog een door de heer Joh. C.C. Dell vervaardigd feestlied. 's Mid dags was er een receptie, waar een stoet van sprekers het woord voerde. 22 december 1965 Gedeputeerde Staten heb ben het gemeentebestuur van Gorssel meege deeld dat na overleg met de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken is besloten wettelijke maatregelen te bevorderen tot uitbreiding van de gemeente Zutphen via grenswijziging, en hierbij Eefde in zijn geheel te voegen bij de ge meente Zutphen. Deze voor de gemeente Gorssel schok kende mededeling deed burgemeester mr. J.O Thate vanmiddag in de gemeente raadsvergadering. Het Gorsselse gemeente bestuur heeft deze mededeling zonder com mentaar aangehoord, omdat het meende dat allereerst de gemeenteraad diende te worden ingelicht. Daarna kan in gezamenlijk over leg worden overwogen welk standpunt de gemeente Gorssel wenst in te nemen. 'Van- zelfsprekend zullen alle door ons te nemen stappen gebaseerd zijn op streng zakelijke ar gumenten, zonder enige gevoelselementen, ontleend aan valse romantiek of subjectieve overwegingen', zei mr. Thate. Gedeputeerde Staten hebben eveneens besloten te bevor deren dat, eventueel in twee jaren tijd, de gemeente Warnsveld wordt opgeheven en ge voegd bij de gemeente Zutphen. Ook Zutphen verrast In een commentaar op de mededeling van gs herinnerde Gorssels burgemeester eraan dat de gemeente Zutphen van Gorssel de toezegging heeft verkregen in de zijlinie een grenscorrectie te willen regelen, teneinde de behoefte aan industriegebied van Zutphen te bevredigen. De colleges van beide gemeen ten hebben deze kwestie besproken en na de technische uitwerking van het project door de wederzijdse directeuren van gemeentewer ken werd volledige overeenstemming bereikt. Het plan, waarover Zutphen en Gorssel het eens waren, sloot aan bij de wensen van gs en de prognoses van het Economisch Technolo gisch Instituut. Tien dagen geleden had mr. Tates ambtge noot van Zutphen hem persoonlijk verklaard dat realisatie van het overeengekomen plan voor zijn gemeente ruim voldoende was, en dat hij met ontsteltenis kennis had genomen van de nieuwe visie van gs. Die visie was ge rijpt zonder vooroverleg en ook voor Zut phen een verrassing. 'Ik heb toen afscheid genomen, na het volste vertrouwen te hebben uitgesproken in de houding van onze buurt- gemeente, aan welker wensen wij spontaan te gemoet waren gekomen, en die ons heeft ver klaard op geen enkele wijze verdere plannen ten aanzien van onze gemeente te koesteren dan die waarover wij het eens waren gewor den', zei mr. Thate. 122 ^utphen - 2015/4

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 26