Zutphen vijftig jaar geleden: 1965 (4) Theo Hebing IJsselbrug wordt dubbelsporig Wordt Oranje Sociëteit verkocht? 2 oktober 1965 De spoorbrug over de IJssel zal over enkele jaren dubbelsporig zijn. Er wordt naar gestreefd de plannen in het najaar van 1967 te hebben gerealiseerd, hoewel de beschikbare tijd voor het ontwerpen en de uit voering van de werkzaamheden kort is. De redenen om de plannen zo snel mo gelijk uit te voeren waren het inrichten van de moderne baanvak- en stationsbeveili ging en de komende modernisering van het Zutphense spooremplacement. Het maken van dubbelspoor heeft in de eerste plaats be trekking op het aanbrugje aan de Zutphense kant. Dat is de verbinding tussen de spoorbaan en de eerste pijler van de hoofdoverspanning. Verder op de zes Engelse noodbruggen van vlak na de Tweede Wereldoorlog, elk 32 me ter lang, over de uiterwaarden, alsmede de spoordijk met twee onderdoorgangen aan 26 maart 1950. De 'nieuwe' dubbelsporige hoofdoverspanning ligt bijna op haar plaats. De belangstellenden staan op de hefbrug, die al voor dubbelspoor is ingericht. (foto: J.A. Bonthuis, collec tie Stichting NVBS-Railverzamelingen) de kant van de Hoven - Weg naar Voorst en Spoordijkstraat - vanaf de afrit tot de splitsing naar Apeldoorn, respectievelijk de overgang op dubbelspoor naar Arnhem. De rivierover spanning en de hefbrug zijn al dubbelsporig. 23 oktober 1965 Het bestuur van de Groote of Oranje Sociëteit heeft het gemeentebestuur verzocht een beding uit 1862 te laten verval len. Dit beding was verbonden aan een destijds verleende bijdrage in de stichtingskosten van een door de sociëteit te bouwen concert- of ko mediezaal. Het beding luidde: 'Bij aldien de voor melde nieuw te bouwen zaal aan hare bestemming voor concert en comediezaal te eeniger tijd mogt worden onttrokken of de Sociëteit te niet gaan of ontbonden worden, zoo zal de concert en comediezaal c.a. met den ondergrond en bijbehoorende inrigtin- gen, zoomede het regt op de beide uitgangen naar de openbare straat, vrij van alle hypo thecaire of andere verbanden, in vollen ei gendom en genot aan de gemeente Zutphen worden overgedragen en overgaan.' 'Ontslag uit deze verplichting van de so ciëteit kan', zo schrijven b&w aan de raad, 'zo lang over de mogelijkheid van de bouw van een nieuwe toneelzaal nog onzekerheid bestaat, uiteraard moeilijkheden voor het toneelleven te Zutphen opleveren. Wij ach ten het echter onbehoorlijk een last, die in 1862 tegenover de prestatie van de gemeente verantwoord was, doch daartegenover in de huidige tijd in geen enkele verhouding staat, 118 ^utphen - 2015/4

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 22