August Starcke August Starcke (*Amsterdam, 12 augustus 1880 - fHaarlem, 16 september 1954) werkt van 1906 tot 1908 als arts in het toenmalige Zutphense Krankzinnigengesticht. Hij is we tenschappelijk zeer geïnteresseerd in de wer king van de menselijke geest. Om de hersenen van zijn overleden patiënten microscopisch te kunnen onderzoeken richt hij een laborato rium in op het landgoed van een welgestelde dame, in de omgeving van Zutphen. In ruil voor haar gastvrijheid is hij privé-arts voor haar psychisch zieke zoon. Waarschijnlijk bevalt dit de bestuurders van het gesticht niet. Starcke verlaat Zutphen na melijk overhaast en gaat werken in de Willem Arntz Hoeve, een psychiatrische instelling in Den Dolder. Hij blijft daar tot zijn pensioen. In 1910 huwt hij met huisartsendochter Her- mina Koch. Zij is een zus van de magisch-rea- listische schilder Pyke Koch. Starcke is de eerste in ons land die de aan dacht vestigt op de door Sigmund Freud in Wenen ontwikkelde psychoanalyse. In 1904 neemt hij kennis van Freuds publicatie over de uitleg van dromen (Über den Traum) en is verbijsterd. Hier leest hij hoe sterk onbe wuste drijfveren - zich onder andere uitend in dromen - het menselijk gedrag bepalen. En, hoe psychoanalyse afwijkend gedrag kan verbeteren. Volledig gegrepen door de nieu we leer van het onbewuste correspondeert Starcke met zijn leermeester en vertaalt een aantal van zijn publicaties in het Nederlands. Hij past psychoanalyse eerst op zichzelf toe en later ook op zijn patiënten. Onbekend is of hij daar in Zutphen al mee begint. Voor zijn enthousiast ontvangen lezing op een in ternationaal congres voor psychoanalytici in Den Haag wordt hij in 1921 beloond met de Freud-ring, een vingerring die Freud jaarlijks uitreikt aan zijn beste leerling. In Den Dolder ontdekt Starcke, in het begin van de jaren twintig, tijdens een wan- August Starcke, getekend door Jan Boon (Rijksbu reau voor Kunsthistorische Documentatie) deling over het ziekenhuisterrein een mie renkolonie. Hij raakt gefascineerd door het sociale en geestelijke leven van de mier en ziet veel parallellen met de mens. Hij richt in de kelder van zijn ambtswoning een mieren laboratorium in. Over zijn mierenonderzoek publiceert hij tientallen wetenschappelijke artikelen. Hij ontwikkelt zelfs een 'psychoana lyse van de mier'. Starcke overlijdt na een langdurig ziekbed en is begraven in Zeist. (Carol Jan Klok) Bronnen - Ilse N. Bulhof, Freud in Nederland, Baarn 1983. - J. Spanjaard, In memoriam August Starcke, www. ntvg.nl. - RAZ, archiefnr.110 (ONG1842-1973), inv.nr. 9. - www.antwiki.org. 116 ^utphen - 2015/4

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 20