Het ophalen van trommels en vaandels bij patriot ten in 1787, prent door Jacob Buijs, 1796. (Rijksmuseum Amsterdam) De gewapende burger compagnieën De burgercompagnieën waren sinds lang slecht bewapend en slecht geoefend. De heer van Rijsselt, die hopman was van de Nieuw- stadcompagnie, begon zijn manschappen echter op zijn eigen kosten van nieuwe ge weren te voorzien, en in de magistraatsver gadering van 25 oktober 1783 vroeg hij om toewijzing van een beschutte plek waar hij zijn compagnie zou kunnen la ten exerceren. Dat ontstak een principiële discussie over de verhouding tussen de compag nieën en het stadsbestuur. De prinsgezinde schepenen begre pen heel goed waar de heer van Rijsselt en zijn patriotse kompa nen op uit waren: de compag nieën activeren als machtsmid del tegenover de magistraat. Zij wilden die poging in de knop breken door er strak aan vast te houden dat de zeggenschap over de burgercompagnieën uitsluitend aan de magistraat toebehoorde. De hoplieden en hun officieren stonden onder bevel en toezicht van de magis traat. Zij waren slechts uitvoer ders, zonder recht op initiatief. De heer van Rijsselt kreeg dan ook te horen dat het kwa lijk was dat hij op eigen houtje tot exerceren dacht te kunnen besluiten. Uiteraard lieten hij en zijn twee patriotsgezinde vrienden in het stadsbestuur in het memorie- en resolutieboek uitgebreid aantekenen dat zij daar volstrekt anders over dachten. Naar hun mening mocht iedere hopman in overleg met zijn officieren op elke manier werken aan het verbeteren en oefenen van zijn compagnie, inclusief exerceren wanneer hij dat nodig vond. De nogal opvliegende heer van Rijsselt voel de zich zo op zijn teentjes getrapt dat hij he lemaal geen afgesloten exercitieterrein meer wilde. Hij zou wel op straat oefenen. En inder daad, op 3 en 8 december 1783 marcheerde hij aan het hoofd van zijn compagnie door Zutphen, voorzien van glimmend nieuwe wa pens. De negen orangistische schepenen be- 110 ^utphen - 2015/4

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 14