Magistraat contra gemeente ExtraB uit bet Memorien-en efolutitn- boek der Stad Zutphen» Joïit den 24. Jpril 178 3. tv refumtie gedelibereert zynde op ze ker adres aan het Collegie der Ge- meensliedèn in dato den 2. defes maands geprefenteerten door 't zelve en corps op den 9. daar aan volgende ter Vergadering van Haar Edele en Achtbare overgebragt mitsgaders op de propofitie door Hun Eerzame ter dier occafie gedaanis goedgevonden en vcrftaan, dat't ge melde Collegie wederom en corps in den Raad zal ontbodenen aldaar aan het zelve door den Heer Prefi* derende gecommuniceertvoorgelefen yoorts per ex tradural ter hand gefield worden 'c navolgende ant woord. Dat Haar Edele en Achtbare met de vereisfchte attentie 't aangetogen adres gcëxamineert hebbende niet kunnen verbergen hunne uiterfte furprife zo over de buitenfporige praetenfiendaar by vervatals we gens de gedemefureerde en disrefpe&ueufe termen waar in 't zelve is gecoucheert. A Dat Aanhef van de gedrukte resolutie van het stadsbe stuur van Zutphen van 24 april 1783. (Oud-archief Zutphen, inv.nr. 552) beslissing gold als besluit van de magistraat. Dat was begrijpelijk, want men kon een stad niet besturen met voorschriften die slechts namens een deel van de schepenen werden uitgevaardigd. Maar even begrijpelijk is het dat Verstege en zijn twee medestanders aan hun patriotse geestverwanten in de burgerij wensten te bewijzen dat zij de goede zaak niet hadden verraden. Bij alle politiek gevoelige resoluties uit de koker van het prinsgezinde kamp verlangden zij daarom aantekening van hun afwijkende mening in het memorie- en resolutieboek. Die aantekeningen hebben de vorm van uitvoerige betogen, vaak vele bladzijden lang. Het resultaat is dat de lezer van het memorieboek vaak uitvoeriger krijgt uitgelegd wat er tégen een besluit sprak dan ervóór, want de indieners waren in hun argu menten meestal beknopt. De negen konden het evenwicht herstellen met een zogeheten contra-aantekening - een reactie op de aan tekening van de tegenpartij - maar erg veel werk maakten zij daar niet van. Trouwens, het dissidente drietal kon dan weer reageren met een 'nader advies'. Elk van deze reactie stappen werd thuis zorgvuldig voorbereid. Men kwam met een uitgeschreven tekst op dagen, las die in de raadsvergadering voor en verzocht dat het stuk naar het memorieboek zou worden gekopieerd. Dat werd altijd toe gestaan, want niemand durfde het verwijt uit te lokken dat hij een collega belemmerde in het uiten van zijn mening. Dit alles had bestuurlijk geen enkel effect, want een besluit van het stadsbestuur had rechtskracht vanaf het ogenblik van afkondi ging, ongeacht de vraag of er nog een pro cedure van aantekening liep. De heren sche penen bedreven een ritueel ten behoeve van de burgerij. Beide partijen moesten hun aan hang tonen dat zij zich kranig weerden. Zij zorgden er wel voor dat hun optredens bin nen de magistraat over beladen onderwerpen in de hele stad bekend werden. Het kwam zelfs wel voor dat een betoog dat als aanteke ning of contra-aantekening in het memorie- en resolutieboek was opgenomen, door de auteur of zijn sympathisanten in druk onder het volk werd verspreid. De patriotten hebben geprobeerd twee al oude maar in verval geraakte instituties te revitaliseren, met de bedoelingen ze als machtsinstrumenten tegen de magistraat in te zetten. Het betrof in de eerste plaats het college van gemeenslieden, kortweg vaak 'de gemeente' genoemd. In de middeleeuwen was het in veel steden de gewoonte geweest 108 Zutphen - 2015/4

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 12