U/V d/V///ï'(Ü /■VA-S HEECKEREH, (lA&dif' recAfdcw xe% De hoofdrolspelers In de patriottentijd was de patriciër Bernard Joost Verstege presiderend burgemeester, dus voorzitter van de vergaderingen van de ma gistraat. Hij was de éminence grise, al sinds i747 schepen, toegewijd aan de belangen van de stad en zijn inwoners en algemeen geacht. Tot afgrijzen van de meerderheid van zijn col lega's ontpopte hij zich als een vurig patriot. Hij vond niet alleen dat de bevoegdheden van de stadhouder de autonomie van de stad ontoelaatbaar aantastten, maar ook vond hij - hoewel zelf stammend uit een patricisch ge slacht - dat de gewone burger meer invloed moest krijgen op het bestuur van de stad. Ver stege had slechts twee medestanders in de ma gistraat, opvallenderwijs allebei edelen. Met zijn drieën moesten zij het tegen negen star re orangisten opnemen. De luidste medestan der van Verstege was Frederik Benjamin van der Capellen, heer van Rijsselt. Hij was een nieuweling in de raad, pas in 1779 benoemd. Het patriots elan zat bij hem in de familie. Hij was een broer van de beroemde Robert Jas per van der Capellen, heer van de Marsch, die zou uitgroeien tot voorman van de patriotten op nationaal niveau. In Zutphen kwam de be- weging via Frederik Benjamin feitelijk onder de aansturing van Robert Jasper te staan. De derde patriotsgezinde schepen was Wigbold Alexander de Rode van Heeckeren, schepen sinds 1767. Hij hield zich op de achtergrond, maar stemde wel altijd met Verstege en de heer van Rijsselt mee. Het prinsgezinde negental in het stadsbe stuur, bestaande uit vier edelen en vijf leden van het patriciaat, werd aangevoerd door de vurige orangist August Robbert van Hee- ckeren, heer van Suideras. Hij was pas in 1780 schepen geworden, maar was daarna heel snel de politieke leider geworden van de behoudende partij in Zutphen. Hij was dan ook bij uitstek het mikpunt van patriotse schotschriften. Zijn acht geestverwanten lie ten de ideologische strijd met de patriotten graag aan hem over. Hun eigen interesses be perkten zich tot behoud van de bevoorrechte posities van henzelf en hun families. Daar voor hoefden zij niet meer te doen dan steeds met Suideras mee te stemmen. Ondanks de scherpe politieke tweestrijd wa ren de heren schepenen ertoe veroordeeld te blijven samenwerken in de aangelegenheden van alledag. Het bestuurlijke handwerk ver eiste nu eenmaal collegialiteit in praktische zaken. Zo zien we de heren van Suideras en van Rijsselt in 1781 gebroederlijk sollicitan ten beoordelen voor de vacante positie van stadsvroedvrouw.1 De memorie- en resolutieboeken De besognes van het stadsbestuur zijn ver eeuwigd in de 'memorie- en resolutieboeken' (notulen en besluiten).2 Men kan ze tegen woordig online inzien via de site van het Re gionaal Archief Zutphen. Wanneer de negen prinsgezinde schepenen het onderling over een besluit eens waren, kon dat als 'resolu tie van de magistraat' worden genoteerd en openbaar gemaakt, want een meerderheids- ^utphen - 2015/4 107

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 11