'De vlucht uit België', tekening door Leo Gestel, uit gegeven als prentbriefkaart. (particuliere collectie) uitgeputten op brancards. Massa's bagage sta pelt zich op Hier gebeuren dingen vree- selijker dan iemand in den lande zich kan ver beelden. Snelle hulp, hulp op grootse schaal is een dringende eisch. Twee dingen zijn voor alles noodig: ie treinen om zooveel mogelijk deze rampzaligen weg te voeren; 2 de hulp ter plaatse.'2 Het is niet verwonderlijk dat zulke bericht geving gevoelens van medeleven en hulpvaar digheid bij de lezer oproept. Dat geldt ook voor de publieke opinie: de behoefte is groot om die arme Belgen te helpen. Om de dringend gewenste hulpverlening en de noodzakelijke verspreiding van de vluch telingen over geheel Nederland in goede ba- nen te leiden, krijgen de commissarissen der koningin de opdracht om provinciale comités te vormen. Hiertoe ontvangt ook burgemees ter A.E. Zimmerman van Zutphen op 30 sep tember 1914 de vraag of er in zijn gemeente misschien een vereniging voor vreemdelin genverkeer is. Het zou namelijk mooi zijn wanneer een vertegenwoordiger van deze organisatie zitting kan nemen in een nieuw te vormen provinciaal vluchtelingencomité. Wanneer we aan de huidige vvv-kantoren denken, lijkt dat wellicht een wonderlijke insteek, maar honderd jaar geleden waren deze verenigingen nog niet zo vercommerci- aliseerd, terwijl die natuurlijk wel goed zicht hadden op de overnachtingsmogelijkheden ter plaatse. En zo prijkt, enkele dagen later, de naam van DJ. Bosman, voorzitter van de Zutphense vereniging voor vreemdelingen verkeer Zutphen Vooruitopeens in landelijke ^utphen - 2015/3 73

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 9