166 Belgische vluchtelingen voor Zutphen Ank van Alten Massaal op de vlucht Vluchtelingencomités en ontvangt met open armen alle ongelukkigen Koningin Wilhelmina, troonrede 15 september 1914 Een neutraliteitsverklaring is geen garantie dat een land buiten een oorlog blijft. Zowel België als Nederland verklaren zich aan het begin van de Eerste Wereldoorlog neutraal Maar dan blijkt dat de Duitse legerleiding Frankrijk vanuit het noorden wil aanvallen. Daarvoor is het nodig dat Duitse legers vrije doortocht door België krijgen. Wanneer Brussel dit weigert, gaat het mis. Zonder verdere oorlogsverklaring trekt het Duitse leger België binnen. Het is 4 augustus 1914; voor België het begin van de Grote Oorlog. Ondanks hardnekkige tegenstand rukken de Duitsers snel op: Luik, Aarschot, Brussel, Leu ven... en de inval beperkt zich niet alleen tot militaire acties. Ook onder de burgerbevol king wordt flink huisgehouden. De Duitsers nemen gijzelaars, fusilleren, schieten op voor bijgangers, plunderen, vernielen archieven en bibliotheken. Bij de bevolking slaat de pa niek toe en velen slaan op de vlucht. Vooral na het Duitse bombardement op Antwerpen van 7 oktober 1914 ontstaat er een ware stroom op weg richting Nederlandse grens: files van voetgangers, paarden, hondenkarren, fiet sers, koetsjes, kruiwagens, volgepropte boten, stampvolle treinen en overal mensen, men sen, mensen. Meer dan een miljoen Belgen, van erg jong tot zeer oud, vluchten in slechts enkele weken tijd ons land binnen (een land trouwens dat op dat moment slechts zo'n 6,5 miljoen inwoners telt). In het zuiden van Nederland wordt de toe stand onhoudbaar. Men vangt vluchtelingen op in openbare gebouwen en bij particulie ren. Clubgebouwtjes zetten de deuren open, tenten en tochtige fabriekshallen worden be schikbaar gesteld, evenals schepen in de ha- vens. Maar op een bepaald moment is echt nergens meer onderdak te vinden. Wanneer de vluchtelingen zelfs in weilanden en op straat gaan bivakkeren, zit er niets anders op dan hen over het land te verspreiden. Op 10 oktober seint men vanuit Roosendaal: 'Het dorp lijkt één groot legerkamp. Heden zijn weer drie lange treinen, te samen bevatten de ongeveer 8000 personen, aangekomen. Ze zijn slechts gedeeltelijk ontladen en ver trokken een uur later in verschillende richtin gen naar het noorden'.1 In navolging van de grensprovincies Limburg, Noord-Brabant en Zeeland maakt nu ook de rest van Nederland zich op om vluchtelingen te ontvangen. En tot op zekere hoogte is men er klaar voor. Om te beginnen weet heel Nederland wat er zich in België afspeelt en wat er in de gebie den langs de grens gaande is. Dramatische verslagen verschijnen in de kranten. Zo be richt de Zutphensche Courant: duizenden komen aan en er is natuurlijk niet voor al len onderdak. Er komt gebrek aan voedsel en vooral aan melk voor de kinderen en de moeders met zuigelingen. Aller treurigst zijn sommigen er aan toe: soldaten vervoeren de 72 ^utphen - 2015/3

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 8