van de linkeroever van de IJssel afkomstig is. De rentmeester in Zutphen is op dat moment Wilhelmus de Calflar. Het enkele jaren geleden in Wapsen gevon den ïge-eeuwse zegel van ene Gerardi de Wap Wesmogelijk onze rentmeester, vertoont heel opvallend als zegelteken een ram. Mis schien toeval, maar het zou evengoed een ver wijzing kunnen zijn naar de schapenhouderij, die telkens weer in verband met Wapsen ver meld wordt. Behalve één ï4e-eeuwse vermelding komen we het dienstmannengeslacht van Wapsen in historische bronnen later niet meer tegen. Verder lijkt het erop dat met Gerard ook zijn laatste rentambt verdwijnt, dat relict uit de tijd van vóór het aaneengesloten territorium van de graaf. In 1313 bestaat dit rentambt in ieder geval al niet meer. In de loop van de 14e eeuw worden de Veluwe en de graafschap Zutphen steeds meer verdeeld in logische, aaneengesloten bestuursgebieden. Wesse Volgens het zegel van Gerard van Wapsen en Wesse noemden de heren van Wapsen zich ook naar Wesse, een plek ten zuiden van de oude stad Zutphen (zie de kaart op het om slag), praktisch tegenover Wapsen op de an dere IJsseloever, nu liggend temidden van de Zuidwijken. De kern van het oude Wesse is de zandrug, waarop de Joodse begraafplaats ligt: het huidige Hoge West. Dit Wesse komen we korte tijd na het optreden van Gerard tegen in een oorkonde uit 1321. Reinald, zoon van de graaf van Gelre, staat dan het goed van wij len Odo van Wesse en zijn broeder Johannes, gelegen in de villa Wesse (nederzetting) in de parochie Warnsveld, af aan de stad Zutphen.9 Het goed in Wesse was, evenals Wapsen, een eigen goed van de graaf van Gelre en Zut- phen. Een wijlen Gerardus van Wesse komen we nog tegen in een akte van 1351. Daarin gaat het over de overdracht van diens (onroeren de) goederen aan de proost en de kerk van het kapittel van Sint-Walburgis in Zutphen.10 Mogelijk is deze Gerardus een nazaat van Ge rard van Wapsen en Wesse.11 Gezien de vermelding van Wapsen en Wesse op het zegel van Gerard is het waarschijnlijk dat het om één en dezelfde familie gaat. Uit de hiervoor genoemde oorkonden is duide lijk dat deze familieleden, die zich van Wesse noemen, verbonden zijn met het goed Wesse. Een verbinding van leden van de familie van Wapsen met de ons bekende locatie Wapsen is in historische bronnen nog niet gevonden, maar lijkt nu met de vondst in Wapsen van het zegel van Gerard van Wapsen toch wel aangetoond. Hof en buurschap Wapsen Waarschijnlijk behoorde Wapsen reeds lang tot de oude domeingoederen van de graven van Zutphen. In de tijd van rentmeester Ge rard van Wapsen was dat graaf Reinald i, die regeerde van 1271-1326. Koenraad en Ge rard van Wapsen moeten dienstmannen van de graven zijn geweest, maar of ze Wapsen in leen hebben ontvangen, is niet bekend. In ieder geval wordt het goed niet vermeld in het oudst bewaarde leenregister van Gelre uit 1326.12 Dit kan er ook op duiden dat Gerard op dat moment niet meer in leven was en dat er (nog) geen opvolging had plaatsgevonden. De vroegste vermelding van de hof te Wapsen die we tot nu toe hebben kunnen vinden, is in een rekeningenlijst uit 1313/14 van de graaf van Gelre en Zutphen. Hierin worden, be halve weer de opbrengsten uit de begrazing van de graslanden van Wapsen, nu ook de pachtopbrengsten van de curtis (domeinhof) Wapsen genoemd.13 Deze rekeningenlijst uit ^utphen - 2015/3 69

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 5