Links: in Wapsen gevonden zegelstempel van Gerard van Wapsen en Wesse. (foto: Gemeentelijke Archeologische Dienst Zutphen) Midden: zegelafdruk van de in Wapsen gevonden zegelstempel. (foto: Gemeentelijke Archeologische Dienst Zutphen) Rechts: tekening van zegelafdruk: gerardi de wap wes, met één romaanse W en één gotische W. (D. Rijs) van de graaf gerekend worden.5 De tweede vermelding van Wapsen is van ruim anderhal ve eeuw later. In 1291 was Gerardus de Waps rentmeester op het rentambt Doesburg. Van hieruit inde hij de afdrachten van allerlei ver spreid liggende bezittingen en rechten die de graaf van Gelre had in de streek Doesburg, Hummelo, Doetinchem en de Liemers, tot aan Emmerik toe. Uit de overgeleverde belastinglijst van Gelre uit 1294/95, waaruit we ook weten dat Gerard van Wapsen eerst ambtenaar in Doesburg was, blijkt dat hij ten minste vanaf 1293 de verantwoordelijkheid had gekregen voor een ander en belangrijker rentambt. Hij inde toen de diverse belastingsoorten in ver spreid liggende plaatsen op de Veluwe en in de Graafschap Zutphen, met een meer dan dubbel zo hoge opbrengst als in zijn vorige functie.6 L.S. Meihuizen concludeert over de gebieden waar Gerard van Wapsen zijn ambt uitoefende: 'Er blijken enige officia (Lat.: of ficium, ambt) te zijn welke rechten omvat ten uit het latere Zutfense en het Arnhemse kwartier. Een reeds lang veronderstelde oor spronkelijke eenheid van deze landschappen lijkt dus zeer aannemelijk' en even verder: 'Wel is het opvallend dat alle door Gerard van Waps genoemde plaatsen liggen langs oude wegen en stromen en geen concentratie ver tonen tot een gesloten gebied.'7 Meihuizen vermoedt dat Gerard van Wapsen toen rent meester was over oudere rechten van de graaf van Zutphen.8 In de overgeleverde belastinglijst uit 1294/95, waar Gerard van Wapsen als be- lastinginner vermeld wordt, komt ook zijn naamgevend goed voor: 'Item de pascuis Wapsyn 1 pond'. Hier gaat het over opbreng sten uit weidegronden van Wapsen (Lat.: pas- cua weide). Uit latere belastinglijsten blijkt dat het om het weiden van schapen gaat. Een hof wordt hier nog niet genoemd, maar in deze belastinglijst worden veel hoven niet gespecificeerd. Deze opbrengsten behoren ook niet tot het rentambt waar Gerard van Wapsen zelf zijn belastingen moest innen. Ze staan vermeld bij de belastinginkomsten van het rentambt van Zutphen, aan de overkant van de IJssel, en als enige belastingopbrengst van de hoofddomeinhof van Zutphen, die 68 ^utphen - 2015/3

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 4