Van domeinhof tot buurschap Wapsen in de 13e en 14e eeuw Diederik Rijs Gerard van Wapsen Ongeveer op de plek waar nu boerderij Nieuw Baank ligt aan de Baankstraat, niet ver buiten de bebouwde kom van de Hoven, heeft de nederzetting Wapsen gelegen (zie de kaart op het omslag). In het artikel 'Hoezo Wapsumsestraat', in Zutphen 2014-1, werd de hof te Wapsen beschreven vanaf ca. de '5e eeuw.' Over de twee eeuwen daarvóór vallen ook nog opvallende zaken te melden. Dit artikel geeft daarvan een beknopt overzicht. Het flinke aantal losse archeologische vond sten van de laatste jaren (er heeft nooit een opgraving plaatsgevonden) toont aan dat deze plek met grote waarschijnlijkheid vanaf de Romeinse tijd permanent bewoond is ge- weest2 en daarna lange tijd een centrale rol in de omgeving (Voorstonden, Oeken) moet hebben gespeeld. De eerste vermeldingen van de naam Wap sen in historische bronnen betreffen dienst mannen van de graaf van Gelre en Zutphen. In latere vermeldingen gaat het om een be langrijke grafelijke domeinhof in Wapsen, waar de opbrengsten in natura van omliggen- de 'lagere' boerenhoeves (en dat kunnen er tientallen zijn geweest) werden afgeleverd en verzameld. Uit 1134 komt de eerste vermelding van Wapsen met de eigennaam van Cunradus de Wapsne, die als dienstman van de graaf van Zutphen getuige is bij een oorkonde.3 Deze Koenraad kan tot de domeinministerialen4 Zicht vanaf de Walburgstoren op Wapsen (het rood omlijnde gedeelte) achter wijk De Teuge. De trein op de achtergrond rijdt door het Westerbroek. (foto: D. Rijs) Zutphen - 2015/3 67

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 3