Grondig herstel spits Nieuwstadstoren Handwerk Voorstel GS: subsidie in herstelkosten toren Walburgskerk zo hard groeide dat de fontein een sta-in-de- weg werd. Het gemeentebestuur reageerde bliksemsnel. Op een gegeven moment was de roestige piramide van de Zutphense markt verdwenen. Maar dat ging zomaar niet. Ieder een beweerde dat je zo'n monument niet ge ruisloos kunt laten verdwijnen. Daarom moest men een nieuwe plaats zoeken, een plek waar niemand tegen zijn wil gedwongen wordt het monument te zien. Jarenlang hebben de Zut- phenaren naar zo'n plaats gezocht. Eindelijk heeft men de plaats gevonden. De fontein komt in het Vogelpark op een plaatsje waar hij verscholen staat achter de achtergevel, omringd door een ondoordringbare haag.' 17 augustus 1965 Op tachtig meter hoogte boven de stad - op de steiger rond de spits van de Nieuwstadskerktoren - mist uw verslagge ver de zekerheid die hem op het trottoir van de Beukerstraat eigen is. Hij wil u dat eerlijk be kennen. Timmerman Toon vindt het blijkbaar heel gewoon om langs een laddertje en een paar vijf centimeter dikke staven naar boven te klauteren. Het uitzicht is daar boven op die steiger ongelooflijk mooi, dat wel, maar het is er ook verschrikkelijk diep. De klim naar boven in de steeds nauwer wordende toren en over steeds meer ori ginele laddertjes en trapjes bracht onverwach te ervaringen. De klokkenzolder was nog heel gewoon. Maar iets hoger zagen we een paar karrenvrachten duivenmest liggen. Na nog meer zolders met dode duiven, na venstertjes en galmgaten kwam er een vierkant gat, waar door het zonlicht naar binnen scheen. Daarbo ven zagen we een paar vierkante meter vloer vol gereedschap, lood, rommel, steigerstangen met daartussen hier en daar een leeg plekje om een voet neer te zetten. Hier, in deze warboel, begint het leven van de mannen die de toren van de kerk restaureren en die de oorlogsschade alsnog herstellen. Hier, en nog een meter of vijf hoger, waar al leen maar lucht, buizen en een paar plankjes zijn. Als ervaren lei- en looddekkers klauteren ze langs laddertjes en buizen als eertijds de mat rozen langs de masten en ra's van hun schip. Een vergelijking die niet helemaal mank gaat, 'want' aldus Cornelis Baars, de uitvoerder van het werk, 'wij werken nog precies als honder den jaren geleden. Wij kloppen met de hand, wij hebben geen machines op deze hoogte, wij hijsen alles, het lood en wat er ook nodig mag zijn, buiten langs de toren.' Drie ton lood gaat er aan de spits van de toren. Eén ton daarvan vervangt de leien van de 'Bisschopshoed', de andere twee gaan op aan sierwerk. Behalve die drie ton lood ko men ook de gerestaureerde haan - de 'won den' van de oorlog in zijn 'lijf' zijn 'geheeld' - en de eveneens doorschoten bollen op de spits terug. Het kruis zal ook teruggeplaatst worden. 18 augustus 1965 Gedeputeerde Staten van Gelderland geven Provinciale Staten in over weging aan het college van kerkvoogden der Hervormde Gemeente te Zutphen ten behoeve van het maken van een nieuwe bekroning van de Walburgskerk een bijdrage te verlenen van 2^% van de ƒ1.550.000 van Rijkswege subsi diabel verklaarde kosten - voor zover niet door assurantiepenningen gedekt - met een maxi mum van 38.750. Dit voorstel komt in de Sta tenvergadering van 8 september aan de orde. ^utphen - 2015/3 89

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 25