Clara Eggink Clara Eggink Clara Hendrika Catharina Clémentine Hélène Eggink - 'Claartje' - wordt op 18 april 1906 in Utrecht geboren. Zij bezoekt de humanisti sche meisjes-hbs in Rotterdam, waar ze in 1925 eindexamen doet. Gecommiteerde is Jacques Bloem, die dan al bekendheid geniet als dich ter. Op 15 december van dat jaar verlooft de mooie, negentienjarige Clara zich met de twee keer zo oude Bloem; ze trouwen eind 1926. Zes jaar later gaan ze uit elkaar. Adriaan Ro land Holst schrijft vilein: 'de oüde klare paste meer bij hem dan de jonge - In 1936 trouwt Clara opnieuw met een dichter: Jan Campert. Aan die relatie komt krap drie jaar later een einde als Campert er met Bloems zus Ini van door gaat. Ik denk weer aan ons eenzaam hopen, Een elk verstrikt in agen rouw, En nimmer voor elkanders bijzijn open Een somber man, een trieste vrouw, (uit het gedicht 'De verlaten tuin') Vanaf 1929 publiceert Clara geregeld in li teraire tijdschriften. Bloem vindt dat ze maar een 'slordige manier van verzen schrijven' heeft. Dat neemt ze voor kennisgeving aan. In 1940 verschijnen haar verzamelde gedich ten, Het schiereiland, In de jaren vijftig maakt ze deel uit van de jury van de P.C. Hooftprijs en is bestuurslid van de Vereniging van Let terkundigen. Wandelend over de Zutphense Coehoornsin- gel praten Clara en Jacques in 1943 over een reprise van hun huwelijk. Bloem is griffier aan het kantongerecht in Zutphen en is in pension in Warnsveld. Clara woont in Amster dam. Half september 1944 gaat zij op haar fiets met houten banden naar Warnsveld. Ge durende enige maanden wonen ze met hun zoon Wim aan de Deventerweg 143 in Zut- phen. Hun huwelijksplannen zijn inmiddels van de baan. Bloem neemt in 1946 ontslag bij de rechtbank en verhuist naar Amsterdam. Clara trouwt nog eenmaal, in 1945, met Hans Ivens, broer van de beroemde filmer Joris. Het huwelijk duurt vier jaar. In 1957 gaat ze in Kalenberg wonen, in de kop van Overijssel. De inmiddels zeventigja rige en zieke Bloem trekt bij haar in, tot zijn dood op 10 augustus 1966. Clara overleeft hem bijna 25 jaar: op 3 maart 1991 overlijdt ze in Scheveningen. Ze wordt begraven in Paasloo, naast Bloem. (Han Koolhof) Literatuur - Gretha Donker, J,C. Bloem meerster-dichter, Am sterdam 2006. - Clara Eggink, Leven met J.C.Bloem, Amsterdam 1977. - A.L. Söteman, 'Over de dichter J.C. Bloem', in Jaarboek van de Maatschappij der Nederlandse letterkunde te Leiden 1971-1972. Leiden 1973. - Vera Weterings, Digitaal vrouwenlexicon van Nederland: http://resources.huygens.knaw.nl/ vrouwenlexicon ^utphen - 2015/3 83

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 19