Schuldeisers Duitsland te vluchten. Als dit plan in februa ri 1767 wordt ontdekt, laten Judiths ouders haar opsluiten in het vrouwenbeeterhuys Duin kerken in Delft. Judith keert pas na de dood van haar moeder terug op Huis 't Velde. Zij heeft geregeld heftige ruzies met haar broer Gerrit. Maar er gaan ook geruchten over inti miteiten tussen broer en zus. Beiden blijven ongetrouwd. De familie Van Dorth is uitgesproken oran jegezind. De adel krijgt immers baantjes en jaargelden van de ambten die door de stad houders van Oranje worden verdeeld. Zij hebben ook goede contacten met Oranjefan August Robbert van Heeckeren van Suideras. In 1789 kopen Judith en haar broer van een erfenis de havezate Harreveld bij Lichten voorde, waar ze gaan wonen. Hun vader blijft achter in Huis 't Velde. In Frankrijk is dan de Revolutie uitgebroken, waarna de Fransen in 1793 hun koning Lo- dewijk XVI onthoofden. In januari 1795 be zet een Frans leger samen met Nederlandse Patriotten de Republiek. Twee dagen later vlucht stadhouder Willem v naar Engeland. Ons land krijgt een nieuwe naam: de Bataafse Republiek. Overal worden edelen uit hun ambten ge zet. De Van Dorths dreigen al hun privileges én hun bezittingen te verliezen. Judiths broer Gerrit vertrekt, net als August Robbert van Heeckeren naar Duitsland. Judith blijft in de Achterhoek. Als eind 1797 schuldeisers be slag leggen op de inboedel van Huis 't Velde, drukt Judith een paar boeken uit de verzegel de bibliotheek achterover. Hiervoor belandt ze in de gevangenis van Zutphen. Na de win ter lukt het haar dankzij een bevriende arts en een omgekochte meid om te ontsnappen. Ze duikt een tijdje onder in Westfalen. In 1799 proberen Engelsen, Russen, Prui sen en de gevluchte stadhouder de Fransen te verdrijven. Eind augustus landen Engelse en Russische troepen in Holland. Op 5 sep tember 1799 valt August Robbert van Hee- ckeren de Achterhoek binnen met Pruisische troepen. Judith laat onmiddellijk de Oranje vlag hijsen op huis Harreveld. Zij kleedt zich oranje en rijdt met een koets naar Groenlo en Lichtenvoorde. Overal vinden schermutse lingen plaats tussen Prinsgezinden en Patriot ten. Als Judith hoort dat in Lichtenvoorde Pa triot Frederik Reesink is doodgestoken, zegt ze: 'Dat is er maar één, er moeten er meer kapot.' De aanval mislukt en de Patriotten vestigen hun macht opnieuw. Judith wordt opgepakt omdat ze de moordenaar van Reesink zou be schermen in Harreveld. Ze wordt maanden lang verhoord door de militaire rechtbank, eerst in Arnhem, later in Winterswijk. Op 21 november wordt het doodvonnis uitgespro ken. Op basis van de Noodverordening, die door de invasies van kracht is, is het vonnis binnen vierentwintig uur voltrokken. Een dag later verschijnt het volgende pamflet over haar dood: 'Nu men, helaas! in onze dagen Het lood ziet door de boezem jagen Van ene vrouw, - mijn God! Wie had dit ooit geloofd, Is dan de menselijkheid nu ganslijk uitgedoofd Judith van Dorth is de enige Nederlandse vrouw die door een militaire rechtbank ter dood is veroordeeld. Bovendien zijn, voor zo ver bekend, Judith van Dorth en de in 1947 geëxecuteerde Jodenjager Ans van Dijk de enige Nederlandse vrouwen die om politieke redenen ter dood zijn gebracht. Bronnen - P.W. van Wissing e.a. (red.), Biografisch Woorden boek Gelderland, deel 1 (Verloren 1998). - E. Kloek (red.), 1001 Vrouwen uit de Nederlandse Geschiedenis (Van Tilt 2013). ^utphen - 2015/3 81

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 17