Terug naar België dertig cent per volwassene per dag, maar zo iets moet worden aangevraagd en nauwkeurig verantwoord. Daarnaast zijn er ad hoc-zaken: op 15 oktober bijvoorbeeld komt het bericht dat er een trein met vijftienhonderd vluchte lingen op weg van Middelburg naar Zwolle in Zutphen zal stoppen. 'De komst was onver wacht, zoodat het comité voor de ontvangst slechts in der haast eenige maatregelen kon nemen om de passanten te verkwikken. Toch werd nog brood en melk uitgereikt, waaraan groote behoefte bestond'.19 Maar betrekkelijk snel keert het tij van de enthousiaste ontvangst. Na de collectieve meelevendheid en liefdadigheid waarmee de Nederlandse bevolking de Belgische vluch telingen aanvankelijk met open armen op vangt, begint na korte tijd de publieke opinie te kantelen en sluipen er gevoelens van on geduld, jaloersheid en wantrouwen in. Het is lastig lang hartelijk te blijven wanneer je het zelf krap hebt, en niet weet wanneer je gasten weer vertrekken. Daarnaast blijken de vluch telingen vogels van uiteenlopend pluimage: in de kranten verschijnen berichten over val se Belgische bankbiljetten, over op heterdaad betrapte Belgische dieven en boefjes, over be smettelijke ziekten als difteritis en roodvonk. Den Haag stimuleert de gemeenten om 'met zachte dwang' mee te werken aan de te rugkeer van de uitgewekenen, en men doet er alles aan de ontheemden te verzekeren dat het weer veilig is in België. Het Zutphense station wordt aangewezen als een van de ver zamelplaatsen voor diegenen die de terugreis aandurven. De eerste 'terugkerende trein' staat aangekondigd voor zaterdagochtend 24 oktober 1914. Burgemeester Zimmerman neemt het standpunt van de regering over en schrijft aan Bosman: 'Het schijnt mij van groot belang dat met nadruk de aandacht der vluchtelingen op deze reisgelegenheid worde gevestigd.'20 Enige dagen eerder zorgt Zim merman er al voor dat onder de ontheemden pamfletten verspreid worden waarop te lezen staat dat de gouverneur van Antwerpen een terugreis verantwoord vindt21, terwijl ook de Zutphensche Courant onverbloemd schrijft: 'Uit alle steden vertrekken er eenige honder den per dag. 't Kon wel een beetje harder na al de geruststellende verklaringen [...].'22 Jonge Belgische vluchteling. Krijttekening van Jo Spier. (Stedelijk Museum Zutphen) Zutphen - 2015/3 77

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 13