Voeding en gezondheidszorg Belgische vluchtelingen voor het Sint-Elisabeth- gesticht in de Geweldigershoek. (Regionaal Archief Zutphen) de vluchtelingen zijn opgevangen, kan Isabel la dienen. Vanuit haar nieuwe woonplek in de Beukerstraat kan ze al op 1 december naar de industrieschool voor meisjes om te beginnen aan de driejarige cursus kostuumnaaister - gratis; voor een vluchteling worden de kosten betaald.14 In juli 1918 mag Isabella haar di ploma in ontvangst nemen.15 De kans is groot dat zij, als dochter van een fabrieksarbeider, in België daar nooit de kans voor gekregen zou hebben en het is niet ondenkbaar dat het diploma haar erg van pas gekomen is. Ook wat de gezondheidszorg betreft zijn de vluchtelingen in Zutphen uitstekend ontvan gen. Deels is dit te danken aan de burgemees ter. Hij staat erop dat de vluchtelingen direct na aankomst, nog op het station, een snelle medische check krijgen, en dat iedereen in de dagen daarna zo spoedig mogelijk door een gemeentegeneesheer een vaccinatie krijgt.16 En zo gebeurt het ook. Gelukkig blij ken de aangekomen Belgen in redelijke con ditie te verkeren, en is er maar één gezin dat de inenting weigert. Zij moeten de gemeen te onmiddellijk verlaten en besluiten terug te keren naar België. Met de gehele aanpak maakt Zutphen goede sier. Eind oktober kan voorzitter Bosman in Arnhem zelfverzekerd verslag doen aan de hoofdinspecteur van de volksgezondheid dr. P. Woltering.17 Ondertussen hebben de leden van het plaatselijke vluchtelingencomité het nog steeds druk. Ze regelen dat de vluchtelingen tussen de middag afwisselend kunnen eten in het lokaal van 'Kindervoeding' en bij de Sint-Vincentiusvereniging. Voor kinderen zoeken ze passende scholen18 en uiteraard zijn daar de financiën. Weliswaar vergoedt de regering het onderdak bij particulieren met 76 Tutphen - 2015/3

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 12