ters: voor Zutphen komen er nog diezelfde avond honderd vluchtelingen.6 Het is aanpo ten voor het comité, dat alles georganiseerd moet zien te krijgen. Maar het lukt. Er is geld opgehaald en de geschonken goederen zijn centraal ingezameld. Voor onderdak zijn vier grotere 'vluchthuizen' geregeld in de Beuker straat, de Deventerstraat, op de Markt en in de Nieuwstad. Daarnaast beschikt het comité over particuliere adressen en zijn er afzonder lijke 'damescomités' gevormd om de nieuwe bewoners van de vluchthuizen te begeleiden.7 En zo staat op de avond van 12 oktober het lokale comité op het perron klaar om de vluchtelingen te verwelkomen. Helaas is de aankomsttijd niet helemaal zeker, maar uit eindelijk rolt de trein om acht uur binnen. Hij is lang onderweg geweest. 's Morgens om 10:30 uur uit Vlissingen vertrokken met dertienhonderd vluchtelingen is er tijdens de rit vaak gestopt. Niet alleen om groepen mensen te laten uitstappen op de hun toe gewezen plekken van bestemming, maar ook om vluchtelingen de gelegenheid te geven versnaperingen aan te pakken, die op de sta tions zijn uitgedeeld: van appels, peren, cho cola en melk tot peperkoek en sigaren aan toe. Nederland laat zien dat het zich het lot van de ontheemden aantrekt. Na een korte ontvangst, waarbij de Belgen de verzekering krijgen dat wie in Zutphen uitstapt veilig is, gaat de groep naar de wachtruimten van het station. Als voorzitter van het comité zit Bos man klaar met potlood en een alfabetisch register om de persoonsgegevens te noteren en een verblijfplaats toe te wijzen. Er blijken méér dan de aangekondigde honderd vluch telingen uit de trein te komen.9 De jongste is vier weken, de oudste ver in de zeventig. Het is een drukte van belang. Er loopt politie rond. Op verzoek van burgemeester Zimmer man vindt een voorlopig medisch onderzoek plaats10, en ondertussen gaan ook hier dames Het Zutphense station rond de eeuwwisseling. (Stedelijk Museum Zutphen) rond met melk en 'lekkernijen'. Nederland se soldaten staan klaar de bagage van de ver moeide reizigers te dragen tot de plek waar ze zijn ondergebracht. Voor ouderen, vrouwen en kinderen heeft het comité rijtuigen be steld voor vervoer vanaf het station, en net als elders in het land zal ook hier de lokale bevol king uitgelopen zijn om die vluchtelingen nu eens van dichtbij te bekijken. Gratis op cursus Een van de vluchtelingen die dit allemaal meemaakt is Lodewijk Vervloet. In Mechelen is hij postbode, tót hij met zijn vrouw Fran- cisca en de beide dochters Josephine (8) en Louisa (6) besluit te vluchten.11 Alles maakt grote indruk op deze man, die waarschijnlijk nog nooit één voet over de grens heeft gezet, misschien zelfs nog nooit met een trein ge reisd heeft. Nadat hij wat tot rust gekomen is in het opvanghuis in de Nieuwstad, pakt hij pen en papier en stuurt z'n reisverslag samen met een royale dankbetuiging naar de krant.12 Ook de familie Clément komt als vluchteling in Zutphen terecht: Louis, fabrieksarbeider, 44 jaar, met zijn vrouw Marie en hun twee dochters Anna (17) en Isabella (14). Ze ko men uit Hemiksem, een dorp in de provincie Antwerpen.13 Als gelukkig voorbeeld van hoe ^utphen - 2015/3 75

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 11