Mobilisatie - Zutphen Opvang in Zutphen Stroozakken vullen. kranten als lid van het provinciaal comité voor vluchtelingen in Gelderland.3 Hoewel Bosman niet over een adellijke titel beschikt, zoals de meeste leden van het nieuw gevormde comité, is ook hij niet de eerste de beste. Opererend vanuit zijn representatieve woning aan de IJsselkade heeft deze directeur van de bekende assurantiemaatschappij De Ne derlanden van 1845 veel bestuurservaring. Het is dan ook niet verwonderlijk, en misschien zelfs wel handig voor de verbinding, dat Bosman op min of meer hetzelfde moment ook benoemd wordt tot voorzitter van het op 10 oktober opgerichte lokale, Zutphense comité.4 Want naast de provinciale comités Gemobiliseerde Nederlandse soldaten vullen stro zakken voor 'onze' vluchtelingen? Bekend is dat veel Belgische vluchtelingen in Zutphen op dergelijke zakken sliepen. Na vertrek zijn hun strozakken verzameld voor de inrichting van vluchtoorden.8 (Stedelijk Museum Zutphen) worden nu overal - en in haast - plaatselijke vluchtelingencomités opgericht om de hulp te coördineren en een eventuele opvang ter plaatse voor te bereiden. Geregisseerd door het lokale comité gaat Zutphen aan de slag om de vluchtelingen zo goed mogelijk te ontvangen. Actie is gebo den; daarvan is iedereen zich bewust. Want vanuit het overvolle zuiden vertrekken nu dagelijks lange treinen met vluchtelingen richting het noorden. Direct op de dag van oprichting verschijnt er al een oproep van het lokale comité aan de Zutphense bevol king: Wie wil, gratis of tegen een geringe ver goeding, vluchtelingen opvangen?5 Opgaven dienen zo spoedig mogelijk te worden door gegeven. Dit alles is niets te vroeg. Twee da gen later al krijgt burgemeester Zimmerman 's middags even voor vier uur een telegram van commissaris der koningin jhr. S. van Cit- 74 Zutphen - 2015/3

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 10