10 mei 1940 De oorlog in de Hoven Han Koolhof De bewoners van de Hoven zullen niet onverdeeld enthousiast geweest zijn toen halverwege de jaren dertig het beton werd gestort voor de kazemat* op de spoordijk bij de Kruisstraat - nota bene in het midden van hun wijk. Op een kwade dag zouden zij weleens midden in de vuurlinie kunnen liggen. Die dag breekt niet zo heel lang daarna aan. Op 10 mei 1940 worden de Hovenaren in de vroege ochtend opgeschrikt als Nederlandse militairen de IJsselbrug opblazen. Ons land is in oorlog. Strategische overval In de loop van de jaren dertig begon de Nederlandse legerleiding, en met haar de regering, zich steeds meer zorgen te maken over het gevaar van wat toen een strategische overvalling heette. Een kleine vijandelijke troepenmacht zou in volle vredestijd met een verrassingsaanval over Nederland heen kun nen rollen. Het Nederlandse leger zou hier *Waar gewone burgers het meestal over 'bunkers' hebben, spreken Nederlandse militairen en ves tingbouwers over kazematten. machteloos tegenoverstaan. In het Interbel lum hadden wij namelijk vrijwel geen parate troepen; ons leger was vooral een reservisten- leger. Dat kon pas in actie komen na mobilisa tie. Een volledige mobilisatie nam al gauw en kele weken in beslag. Dan had de vijand met een strategische overval zijn doel al bereikt. Op verzoek van de minister van Defensie formuleert generaal-majoor I.H. Reijnders (1879-1966), chef van de generale staf, begin 1935 voorstellen tot verbetering van de defen sie. Reijnders stelt vast dat de militaire kracht Een zeldzame foto van een rivierkazemat in aanbouw, want fotograferen was streng verboden. Kazemat Zutphen-Noord (op de spoordijk) bevindt zich hier in de afwerkingsfase. Zuidelijker, in de uiterwaard, ligt Zutphen-Zuid. (Stedelijk Museum Zutphen)

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 3