Zutphen vijftig jaar geleden: 1965 (2) Theo Hebing Plan voor 500 galerij woningen Tijd vooruit Warnsveld opgenomen in plan 'Groot Zutphen' 4 mei 1965 Maandagavond hebben de vroe de vaderen b&w met algemene stemmen het grootste krediet gegeven dat ooit werd ge vraagd. Niet minder dan 18.206.299 voor de bouw van in totaal 504 woningwetwoningen, uitgerust met centrale (wijk)verwarming, lif ten, vuilstortkokers, dubbele ramen en tal van andere voorzieningen. De goedkeuring met algemene stemmen werd door burgemeester S. de Jong met grote vreugde geconstateerd. Hij zwaaide lof toe aan het bouwteam van wie wethouder W. Albers (PvdA) niet alleen de ini tiatiefnemer, maar ook de stimulerende voor zitter was. Over bedoeld bouwplan is lang en breed gediscussieerd. De heer Bas (PvdA) beet het spits af. 'Als het voorstel wordt aange nomen, heeft Zutphen een naam verloren; het is dan geen stadje meer, maar een stad', zo be gon hij. Volgens hem was de huurprijs van veer tig gulden per week niet zo cru als het wel leek. Men mocht voor de verwarming wel zo'n zeven gulden van het bedrag aftrekken. En dan had je in een gewoon huis maar verwarming voor één vertrek. De heer Koning (cpn) sprak de hoop uit dat kleine plaatselijke ondernemers bij de bouw konden worden ingeschakeld. Een moeilijk punt vond hij de huurprijs. Met be trekking tot de huurprijs zei de heer De Jonge (vvd), dat deze inderdaad iets nieuws voor Zut phen was. De heer Schaafsma (kvp) had graag gezien dat in het bouwteam de sociale kant be ter vertegenwoordigd was. Voor de bouwplan nen had zijn fractie veel lof. De huren waren echter een zwaar te verteren zaak. Wethouder Albers was dankbaar voor de wijze waarop de raad over het voorstel had gedis cussieerd. Hij had de overtuiging dat Zut- phen met dit voorstel bij de tijd, misschien wel de tijd enigszins vooruit was. De toe te passen wijkverwarming, waarvan ook scho len en andere gebouwen gingen profiteren, zou tot een verbruik van twee miljoen kubie ke meter aardgas per jaar leiden, waarvoor dus het laagst mogelijke tarief zou gelden. De liften in woningwetwoningen waren niet alleen een stedelijke, maar ook een provinci ale primeur, aldus de heer Albers, die hoop te op een zo spoedig mogelijke goedkeuring van het uitbreidingsplan Het Helbergen, dat thans ter visie lag. 12 mei 1965 Dezer dagen is duidelijk ge worden wat er wordt bedoeld met 'Groot Zut phen'. In Beursklanken, tentoonstellingsnieuws voor handel en industrie (mei-nummer), dat veel aandacht besteedt aan de Jaarbeurs van het Oosten, is een kaart opgenomen die een in druk geeft van het beeld van de stad in de toe komst. Het eerste wat bij een beschouwing van deze kaart opvalt is, dat 'Groot Zutphen' zich zal uitstrekken tot voorbij Warnsveld. Het dorp Warnsveld is opgenomen in de geprojecteerde nieuwe woonwijken van Zutphen. 'Groot Zut- phen' strekt zich aan de overzijde van de IJs- sel uit in de richting Voorst en aan de andere kant van het Twentekanaal op nu nog tot de gemeente Gorssel behorend gebied. ^utphen - 2015/2 55

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 23