Tevreden bewoners 5 In 1946 maakte NS-architect ir. S. van Ravesteyn (1889-1983) een standaardontwerp voor een eenvoudige dienstwoning. Ze waren bestemd voor arbeiders van de Dienst van Weg Wer ken. Er zijn er over het hele land vele tientallen gebouwd, waaronder een in Warken. De woning bleef tot één bouwlaag beperkt, waardoor op bouwmaterialen (vooral hout voor een trap en de tussenvloer) bespaard kon worden. Daar naast had, volgens Van Ravesteyn, het wonen in een huis van één enkele bouwlaag het onmis kenbare voordeel dat er niet op zolder geslapen hoefde te worden, die 's zomers warm en 's winters koud is. Behalve een woonkamer van 4 x 4,21 m en een ingangsportaal zijn er vier slaapkamertjes. Ge noeg ruimte voor een gezin met tien kinderen, meende het NS-personeelsblad Nieuw Spoor van De Blauwe Engel In de naoorlogse spoorgeschiedschrijving mag een ode aan de Blauwe Engel niet ont breken. Tientallen jaren is het geluid van deze dieseltreinen op het station van Zutphen te horen geweest. En de dieselgeur te ruiken. Ze reden van en naar Apeldoorn, Hengelo en Winterswijk. Woonkamer, met rechts de toegang tot de keuken. (collectie Het Nieuwe Instituut, foto: Kino Boom) juni 1947. Achter de woonkamer is een uitbouw met daarin de keuken, een wc en een bergplaats met toegang naar de kelder. Standaard is er nog een houten schuurtje, dat - vanzelfsprekend - uit oude spoorbielzen is opgetrokken. Volgens Van Ravesteyn waren de bewoners 'zonder uitzondering uiterst tevreden (behalve de zeer enkele slordige gezinnen); de woonka mer wordt niet slechts als woonkamer gebruikt, doch ook als woonkamer gemeubeld, met onveranderlijk het dressoir tegenover de stook- gelegenheid die uit een gewone kachel bestaat, indien de bewoners op gas of electrisch in het spoelkeukentje koken'. (met dank aan Victor M. Lansink) Was aan het begin van de jaren '50 het som bere olijfgroen nog de allesoverheersende kleur van de reizigerstreinen, dat veranderde met de komst - vanaf 1953 - van de in frisse kleuren geschilderde Blauwe Engelen, met het gevleugelde NS-embleem op de neus. Ook het strakke interieur oogstte waardering bij de reizigers. In technisch opzicht waren de Blauwe Engelen revolutionair, met hun ^utphen - 2015/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 5