I/2 km rijdraad in 20 minuten portalen aan. Zeventig seconden waren nodig voor het zetten van één paal én het doorrij den naar het volgende funderingsblok. Na dat de palen te lood waren gesteld, werden de bovenbalken geplaatst en kon begonnen worden met de afwerking en de montage van de bovenleiding. In twintig minuten werd an derhalve kilometer rijdraad getrokken. Verder moesten er onderstations en scha kelstations gebouwd worden. Onderstations zorgen ervoor dat de wisselstroom van het landelijke elektriciteitsnet getransformeerd wordt naar de lagere spanning van 1500 volt gelijkstroom, waarop de Nederlandse treinen rijden. Vanaf 1 januari 1953 konden er elek trische treinen rijden tussen Arnhem en Zut- phen; al op 17 mei van dat jaar was ook Zut- phen-Zwolle geëlektrificeerd. In 1953 werd ook de nieuwe beveiliging in dienst gesteld. Pas op 12 augustus 1946 wordt de provisorisch herstelde IJsselbrug in Zutphen weer in gebruik genomen. De feesttrein uit Apeldoorn wordt getrokken door een van de vijftien splinternieuwe Zweedse sneltreinlocomotieven. (Regionaal Archief Zutphen, foto Zeijlemaker) Een ansichtkaart van kort na de oorlog. Vóór de stationsrestauratie staat prominent een Cross- ley-opleggerbus van de NS. Daarvan waren er in 1946/47 tweehonderdveertig gebouwd. Ze reden treinvervangende diensten, onder meer tussen Zwolle en Nijmegen. (particuliere collectie) van het Spoorwegbouwbedrijf is te zien hoe op het andere spoor treinen met onvermin derde snelheid passeren, terwijl een monteur - zonder dat hij gezekerd is - op een boven balk aan het werk is. In dat filmpje is ook te zien dat het personeel in 'gerieflijk ingerich te' (zoals de commentaarstem zegt) woontrei- nen of -schepen is ondergebracht. De eerste werktrein zorgde voor het plaatsen van de funderingsblokken; daarvoor was drie- eneenhalve minuut per blok uitgetrokken. De funderingsgaten waren vooraf gegraven. De tweede werktrein voerde de bovenleidings- 4 ^utphen - 2015/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 4