150 jaar treinen rond Zutphen De naoorlogse periode Han Koolhof De wederopbouw 3 Twee dagen na de Duitse capitulatie, om precies te zijn op maandag 7 mei 1945 om 9.00 uur, droeg de Reichsbahn op het centraal station van Utrecht het beheer van de spoorwegen weer over aan NS. Maar veel te beheren was er niet meer. Van de spoorbanen was 62% vernield. Dat gold ook voor het materieel. Er waren nog maar 93 van de 1406 personenrijtuigen over en 144 van de 866 locomotieven. Hierdoor was er op sommige lijnen jarenlang geen reizigersverkeer mogelijk. Zo werd pas in oktober 1948 de treindienst tussen Zutphen en Goor hervat. Ook Zutphen was zwaar getroffen. De Duit sers hadden van de IJsselbrug alle overspan ningen opgeblazen; de moderne locomo- tiefloods was verwoest en het station zwaar beschadigd. De spoorlijn naar Apeldoorn was gedeeltelijk opgebroken. Blokposten, zoals in Voorst en Warken, waren vernield. Tussen 1948 en 1955 werd er fors in nieuw materieel geïnvesteerd. De drie Nederlandse treinenfabrieken hadden volop werk. In die periode werden er alleen al zo'n achthon derd nieuwe rijtuigen in dienst gesteld, en vele duizenden goederenwagons. Er werden ook veel nieuwe stations gebouwd: in het oos ten van ons land in Hengelo, Enschede, Arn hem (gesloopt in 2007) en Zutphen; alle in prefab beton, materiaal waarin puin verwerkt werd, dat na de oorlog ruimschoots voorhan den was. Architect was ir. H.GJ. Schelling (1888-1978). Nadat het vooroorlogse elektrische net in oktober 1948 hersteld was, begonnen de spoorwegen aan een grootscheepse elektrifi catie van de overige hoofdlijnen, waaronder Arnhem-Zutphen-Zwolle. Dat ging in een hoog tempo: driehonderd kilometer per jaar. 1 februari 1865 Op 1 februari was het 150 jaar geleden dat de eerste trein over de IJsselbrug reed, en Zutphen aansluiting kreeg op wat toen nog een spoorwegnet-in-wording was. In de decennia daarna zou Zutphen uitgroeien tot een spoorwegknooppunt. Waar andere plaatsen in Oost-Nederland die status verloren, zoals Apeldoorn, Doetinchem en Winterswijk, is Zutphen een knooppunt van spoorlijnen gebleven.Van hieruit kun je nog steeds in vijf richtingen reizen, met net als in de 19e eeuw verschillende spoorwegmaatschappijen. Over de spoorwegen rond Zutphen zijn in de afgelopen decennia een reeks van artikelen in dit blad verschenen. Hiervoor verwijzen wij naar de literatuuropgave bij dit artikel. H.K. Door schaarste aan staal en deviezen kozen de spoorwegen voor bovenleidingsportalen van voorgespannen beton. Ze zijn geplaatst op de lijnen naar het noorden, het oosten en tussen Arnhem en Zwolle. De werkzaamheden moesten in een strak tijdschema worden uitgevoerd, omdat de werktreinen de gewone treindienst niet mochten hinderen. Op een filmpje uit 1952 ^utphen - 2015/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 3