Kademuur Zuiderhaven ingestort 'Buitenwijken geven meer zorgen dan binnenstad' deelte van het ziekenhuis. Een ander project dat het provisorium nog wil realiseren, maar dat eigenlijk niet tot de ziekenhuisplannen behoort, is de bouw van een kliniek voor geestelijk gestoorde bejaarden. Deze zal ver rijzen aan de Leeuweriklaan, op het terrein waar voorheen de speeltuin van de buurt- en speeltuinvereniging dwk was gelegen. 27 januari 1965 Achter de silo van de nv Wormgoor aan de Zuiderhaven is dinsdag een stuk kademuur plotseling wel anderhalve me ter verzakt. 'Het was', aldus de pakhuischef, de heer J.K. Maatman, 'alsof er een aardbeving plaats had'. En hij vertelde verder: 'Nu hopen we maar dat de zichtbaar geworden palen, waarop de losinstallatie rust, lang en sterk ge noeg zijn om het werken van de grond te weer staan, want anders komt de hele zuiger naar beneden.' De verzakking van de loswal is te wijten aan een ondermijnend samenspel van afkalving en verrotting van de houten onder laag. Dit verrottingsproces verloopt des te snel ler omdat het hout beurtelings onder en boven water komt te liggen. De nv Wormgoor heeft het college van b&w herhaaldelijk gewezen op de slechte toestand van de kademuur achter het pakhuis. Er kwam echter geen enkele re actie op en de eerste verzakking is inmiddels een feit. Worden er niet op de kortst mogelijke termijn maatregelen genomen, dan zullen er vandaag of morgen stellig ergere ongelukken gebeuren. 12 februari 1965 Hoe zorgen we ervoor dat de binnenstad zijn functie behoudt? Waar bou- wen we de rond drieduizend woningen, die er vóór 1980 moeten komen? Waar vinden in de toekomst onze industrievestigingen plaats? Hoe houden we onze stad bereikbaar voor het verkeer? Waar en hoe creëren we onze recre atiegebieden? Dit waren de kernvragen die burgemeester S. de Jong donderdagavond in de Casinozaal belichtte voor een groot aantal leden van de drie stedelijke middenstandsor ganisaties en tal van andere belangstellenden. De heer De Jong achtte het van het groot ste belang dat de binnenstad zijn functie zou behouden. Daarvoor was in de allereerste plaats een goede bereikbaarheid noodzake lijk. En verder moest het centrum nog beter geschikt worden gemaakt voor het winkelend publiek. Drieduizend huizen 'De binnenstad geeft veel zorgen, maar de buitenwijken doen dat nog meer', aldus de heer De Jong, 'want waar bouwen we onze huizen?' Hij stelde dat Zutphen thans rond 7.300 woningen telt, dat er na de oorlog 2.700 huizen waren gebouwd en dat er vóór 1980 nog ruim 3.000 bij moesten komen. Van die laatste drieduizend kan de helft in de uitbreidingen Helbergen en Voorsteral- lee-Polbeek worden gerealiseerd, maar waar moet men de resterende vijftienhonderd wo ningen neerzetten? Voor wat betreft het verkeer in de binnen stad, liet de burgemeester een persoonlijke mening horen: een goed uitgekiend een richtingsverkeer creëren en aan de rand van de 'city' zo veel mogelijk parkeergelegenhe- den scheppen. Sprekend over de recreatie, meer in het bijzonder over de cultuur, zei de heer De Jong: 'Zutphen is geen plaats voor een schouwburg die vergeleken kan worden met die van Deventer en Apeldoorn, maar wel voor een toneelzaal met een eenvoudige doch doelmatige outillage.' 26 ^utphen - 2015/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 26