Zutphen vijftig jaar geleden: 1965 (1) Theo Hebing Brand in papierkelder Fam. Prost neemt afscheid van Volkshuis 4 januari 1965 Zaterdagavond om ruim half tien is in de kelder onder de winkel van de firma N.S. Leijser Zn. - muziekhandel en feestartikelen - in de Sprongstraat brand uitge broken. De brandweer was spoedig ter plaatse en had het vuur in zeer korte tijd bedwongen. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat via het keldergat aan de straatzijde een brandend sigarettenpeukje terecht was gekomen in een hoeveelheid papier. Twee passerende jongens ontdekten dat er iets aan de hand was: uit het keldergat kwam rook. Zij waarschuwden de heer J. Jan sen, wiens groentehandel naast de winkel van de firma Leijser is gelegen en deze belde de politie, die op haar beurt de brandweer alar meerde. Persluchtmaskers Toen de vuurbestrijders arriveerden, was de rookontwikkeling dermate toegenomen dat er gebruik moest worden gemaakt van pers luchtmaskers. Even later laaiden de vlammen in de kelder op. De brandweer maakte eerst gebruik van de binnenbrandslang, die op de autospuit is aangebracht en sloot inmiddels een slang aan op de brandkraan op de split sing Beukerstraat-Sprongstraat. Toen was het slechts nog een ogenblik werk om de vlam men te doven. De brandweer bracht ook nog vier jerry cans met brandbare vloeistof naar buiten, die zich in de kelder bevonden. Met het oog hierop mag er van geluk worden gesproken dat de brand tijdig werd ontdekt. 7 januari 1965 Sinds 1 januari jl. zwaait de heer G.W. Prost niet meer de scepter in het Volkshuis. Om gezondheidsredenen heeft hij zijn functie als bedrijfsleider moeten neerleg gen. Dat betekende ook dat mevr. Prost, die haar man zo veel jaren heeft bijgestaan, zich uit de 'actieve dienst' moest terugtrekken. De heer Prost, die op 23 juni 1931 werd aangesteld als bediende, volgde op 1 oktober 1938 zijn vader op als bedrijfsleider. Het bestuur van de afdeling Zutphen van de Volksbond tegen Drankmis bruik, die het Volkshuis exploiteert, bood de heer en mevr. Prost woensdagmiddag in een van de bovenzalen een afscheidsreceptie aan. Van hun belangstelling gaven blijk tal van vas te bezoekers, zoals de 'ronde-tafelklanten', die in het Volkshuis vergaderen. Het was een genoeglijke bijeenkomst, geheel in de sfeer die het Volkshuis kenmerkt. Netheid en zindelijkheid De voorzitter van de afd. Zutphen van de Volksbond, de heer P. Postma, herinnerde aan de zo nauwe band tussen het Volkshuis en de familie Prost. Aan het in 1898 gestich te Volkshuis is al sedert 1908 de naam Prost verbonden geweest. Hij betreurde het dat de heer Prost zijn functie om gezondheidsrede nen moest neerleggen en bood een televisie toestel aan. De heer M.N.H. Leys, penningmeester, zag het Volkshuis als een vorm om het drankmis bruik te bestrijden. Hij noemde verder als een der eerste eisen netheid en zindelijkheid ^utphen - 2015/1 23

Zutphen (vanaf 1982) | 2015 | | pagina 23